Načrt tekaškega treninga za popolne začetnike – drugi mesec: postopnost

URBAN PRAPROTNIK

Urban Praprotnik

Ob ohranjeni rednosti treningov iz prvega meseca želimo v drugem mesecu nekoliko povečati obremenitve. Te spremembe izvajajmo z budnim prisluškovanjem lastnemu telesu. Naše telo ima neverjetne sposobnosti prilagajanja na obremenitve. Kadar pa se zaradi različnih razlogov povečanju obremenitve nismo uspeli dovolj dobro privaditi, nam bo naše telo običajno to tudi jasno sporočilo z vnetjem na različnih kritičnih točkah. Vnetje povzroči nastanek otekline in bolečine.

Nekateri ljudje se pri tem ustrašijo, zaradi previdnostnih razlogov raje opustijo trening in željo po tem, da bi postali pravi tekači. Pri tem si mislijo, da oni preprosto niso primerni za tek. V resnici pa gre pri tem največkrat za manjšo preobremenitveno poškodbo, ki se sama od sebe pozdravi v treh do petih dneh. Zato je v takšnih primerih bolje, da ne izpuščamo treninga, temveč izpustimo le obremenitve, pri katerih čutimo bolečino. Ob tem pa poskušamo ugotoviti, zakaj je prišlo do preobremenitve, da je v prihodnje ne bomo nevede spet ponavljali. Pri tem se je dobro posvetovati s tekaškim strokovnjakom.

V tem mesecu torej začnemo postopno povečevati obremenitve, na katere smo se že navadili v prvem mesecu. Vsak teden podaljšajmo teke, ki jih izmenjujemo s hojo, za 15 od 30 sekund. Tako bomo na koncu meseca brez težav tekli že več kot minuto, do dveh minut. Ker bomo to ponovili desetkrat, bomo v enem treningu že pretekli več kot 10 ali 20 minut. Tudi število ponovitev krepilnih vaj v prvih dveh tednih povečajmo na 15 ponovitev in v naslednjih dveh tednih na 20 ponovitev.