Velika tekaška knjiga

avtor:
Herbert Steffny

velika tekaska


Tekači smo res lahko veseli, kako hitro se v zadnjem času polnijo naše knjižne police s tekaško literaturo. Med pridobitvami, ki potrjujejo, da je tek tudi pri nas v vzponu in da je tekaško ljudstvo vse številnejše, je Velika tekaška knjiga nemškega avtorja Herberta Steffnyja. Izdala jo je založba Sanje, za prevod je poskrbel Igor Jurič.

Začnimo pri prevajalcu. Igor Jurič, novinar TV Slovenija, je odličen in zagrizen tekač, poleg tega pa se kot riba v vodi znajde v nemščini in nemški kulturi, katere pomemben del je tudi tek. Mimogrede, na novinarskih državnih prvenstvih v teku redno zmaguje v svoji starostni kategoriji, konkurenti mu ne pridemo blizu. Tek pozna praktično in teoretično, po prevodu takšnega dela, kot je prenovljena izdaja Velike tekaške knjige, pa je sploh doktor za te zadeve.

Knjigo je poimenoval za biblijo teka. In utemeljil: »Najprej ni bilo ničesar. Potem je bilo trpljenje. A na koncu ni križanja, temveč raj!« Knjiga namreč z nemško natančnostjo in preprostostjo obdela celotno pot, od popolnega začetnika do ultramaratonca, ki preteče 100 kilometrov. Seveda to ni zaukazana pot, kajti bralec je popolnoma svoboden, da si med bogato vsebino izbira samo tisto, kar ga zanima. Začetnik bo dobil izdatne informacije, kako se teka lotiti, nekaj bolj izkušeni tekač bo našel napotke, kako napredovati, ambiciozni rekreativec bo izvedel, kaj mora narediti, da postane vrhunski tekmovalec, in – ne na koncu – tudi tekač, ki teče že vse življenje, bo našel vsebine, s katerimi bo lahko primerjal svoje izkušnje (in morda ob tem pogodrnjal, da se s kakšno trditvijo težko strinja; na primer glede koristnosti dolgega teka teden dni pred maratonom). Kot v bibliji se pred očmi bralca odvijejo rojstvo, rast in napredek tekača, za katera se je seveda treba potruditi, ampak na koncu so nagrada srečonosni endorfini.

Morda podnaslov »Vse, kar morate vedeti o teku« zveni pretenciozno, in seveda ne drži prav v celoti, toda zelo verjetno je v knjigi res zbrana večina najbolj uporabnega znanja o teku. Naštejmo poglavja, nanizana v logičnem zaporedju: Zgodovina teka, Motivacija, Oprema, Biologija teka, Usmerjanje treninga, Džoging, Tek, Maraton, Kros, gorski tek in ultratek, Tek za otroke, ženske in starejše, Gimnastika in tekaški slog, Ohraniti veselje do teka, Prehrana tekačev, Prehrana med tekmovanjem, Iztek. Nemška natančnost poskrbi za načrte treningov: za prvi rekreativni tek, za tek na 10 km, za mali maraton, za tekmovanje na 25 km, tu sta desettedenska načrta za maraton in tek na 100 km. In seveda testi: tveganja pri boleznih srca in ožilja, 30-minutni test za začetnike, Cooperjev test, test moči in gibčnosti.

Avtor je diplomirani biolog in 16-kratni nemški prvak, olimpijec, osvajalec evropskega brona v maratonu, ploden pisec. In da ne bi mislili, da je bila njegova usmeritev v tek premočrtna, neomajna. Po mladinski karieri se je posvetil študiju in se kilogramsko zapustil. Toda spet se je našel v teku, izklesal postavo in postajal vse boljši tekač. Svojo prakso je križal s znanostjo in jo prelil v vsebino knjig. Pa takšne zgodbe (o debeluhih, ki so postali šampioni) sploh niso tako redke, kot bi si človek mislil, tudi med primorskimi in slovenskimi tekači je kar nekaj takih, ki so bili blizu stotim kilogramom, potem pa jih je srečal tek – in dobili smo nove zmagovalce. Velika tekaška knjiga, »popolni tekaški vodnik« in »biblija za rekreativne in profesionalne športnike«, polna podatkov, tabel in fotografij, je lahko odlična spodbuda in kažipot tistim, ki se še ne znajo odločiti.

Dovolimo si še nekaj tekaške promocije iz knjige (navsezadnje smo Ljudstvo tekačev!):

  • tehnika teka ni zapletena, zlahka se ga (ponovno) naučimo;
  • mogoč in smiseln je tudi v (visoki) starosti
  • oprema zanj je poceni;
  • zanj ni treba rezervirati igrišča ali dvorane;
  • mogoč je individualno ali v prijetni družbi;
  • v razmeroma kratkem času učinkovito pozitivno deluje na srčno-žilni sistem;
  • velika poraba kalorij na časovno enoto;
  • začne se takoj, ko odprete vrata;
  • mogoč je vse leto, v vsakem vremenu; za primerno opremljenega tekača ni slabega vremena;
  • trening poteka v naravi in spodbuja tvorjenje vitaminov in hormonov;
  • tek je prijazen je do okolja;
  • izkleše našo postavo, zlasti zadnjico in noge.

 

Venčeslav Japelj