Ustvarjen za gibanje

avtor:
Grega Hočevar

knjiga-150px

Založba Ciceron, ki veliko pozornosti posveča rekreativnim športnikom, še zlasti tekačem, je izdala knjigo Ustvarjen za gibanje s podnaslovom Vse, kar mora o ustroju in delovanju svojega telesa vedeti rekreativni in vrhunski športnik. Njen avtor je Grega Hočevar (letnik 1972), triatlonec, trener, organizator športnih dogodkov, publicist. Grega je med drugim pobudnik Novoletnega skoka v morje, ki je postal portoroška tradicija.

Avtor si je zadal nalogo, da zapleteno zgodbo o človeškem telesu, ki je sposobno tako čudovitega gibanja, pove tako, da bo bralec, pa naj bo to vrhunski športnik ali nedeljski rekreativec, začel prepoznavati svoje telo in odkrivati nove meje svojih zmogljivosti. Kot pravi Uroš Velepec, nekdanji vrhunski športnik, zdaj trener, je to knjiga, ki so jo športni navdušenci v Sloveniji dolgo čakali. Sodi v kategorijo »to moraš prebrati«, sam pa priporoča počasno branje.

Knjiga je sestavljena iz treh delov: človeško telo, trening, kje so meje. Dopolnjuje jo navajanje izbrane literature, vsebuje tudi abecedno kazalo pojmov. Avtor ugotavlja, da gibanje ni samo genetska nuja, temveč tudi vsakodnevna potreba. Gibljemo se ves čas, tudi ponoči, ko sledimo sanjam. Telo nam ponuja čudovit seznam gibalnih sposobnosti in z njim bi morali ravnati nadvse spoštljivo. Pa pri marsikomu ni tako. Šele ko razumemo delovanje telesa, lahko z njim primerno upravljamo, sklepa pisec, nato pa se loti opisovanja in analize, iz česar ni težko potegniti koristnih zaključkov.

Seveda ni mogoče mimo poglavja o telesnih maščobah, nočne more sodobnega človeka. Zasipajo nas z milijardami informacij na to temo, tako da bo Hočevarjev pristop – opozarja na nekatera manj znana dejstva in neverodostojnost indeksa telesne mase - dobrodošel kažipot med njimi. Osrednji organ je srce in od življenjskega sloga je odvisno, koliko let nas bo servisiralo. Avtor skuša vsako temo zagrabiti z najbolj zanimive plati; v tem primeru ga zanima, kako srce pripraviti do tega, da nam življenja podaljša za deset let. Bralec izve, kako pride do »muskulfibra«, vse o mlečni kislini, maksimalni porabi kisika in še številnih drugih vprašanjih, povezanih s športnimi aktivnostmi.

Knjiga ni priročnik, ki bi odgovarjal na tisoč in eno vprašanje, nam pa zna na presenetljivo preprost način pojasniti tudi zelo zapletene procese v človeškem telesu. Avtor jo je popestril z zgodbicami o športnikih in z anekdotami ter bralcu ob znanju ponudil še zabavo.

 

Venčeslav Japelj