Rampigada Santa

TRST

22 09
 2013

Prebivalci tržaške ulice Scala santa (Svete stopnice) so v nedeljo, 22. septembra, ulico za dobre tri ure prepustili organizatorjem in udeležencem tekaške-pohodniške-kolesarske prireditve Rampigada Santa. To ni bilo golo tekmovanje, čeprav so sodelovala nekatera zveneča imena italijanskega gorskega teka in kolesarstva, prireditev je bila del dogajanja ob dnevu evropske mobilnosti in poudarjen je bil njen družabnostni vidik.

Organizatorji, tržaško društvo SPIZ, ki se nepridobitno in volontersko ukvarja s spodbujanjem družbene integracije, so se prireditve lotili na podlagi pozitivnih izkušenj s pripravo prve Rampigade. Le-ta ne odmeva v večjih medijih, dosega pa številne Tržačane odprtega duha, ki se znajo poveseliti drug z drugim. Nastopilo je 220 hodcev, gorskih in drugih tekačev ter kolesarjev. Proga je bila speljana od začetka do konca ulice, dolge dva kilometra, z višinsko razliko 315 metrov, vodila pa je od (praktično) središča Trsta (Rojan, v bližini železniške postaje) do Obeliska, kjer se začnejo Opčine. Prav lahko bi jo poimenovali tudi Tržaški severni pekel, saj je tlakovana z granitnimi kockami, ki spominjajo na klasično kolesarsko dirko Pariz-Roubaix.

Z vzponom so se spopadli tako mladi kot stari, najmlajši je bil triletni Mattia Bembi, najstarejši 74-letni Claudio Sterpin, najstarejša je bila Valeria Grigio. Absolutno najboljši čas je zabeležil Alessandro Magli, eden najboljših italijanskih kolesarskih »plezalcev« (10:48), drugi je bil Lawrence Osborne (12:12), tretji pa je bil najhitrejši tekač Marco Moretton (12:15). Najhitrejša ženska je bila Daniela Da Forno, absolutno je bila 18. s časom 14:23, ko je tekla, nato pa je še sedla na kolo in zabeležila še drugi najboljši čas med kolesarkami (18:08) – najhitrejša na kolesu je bila Michela Facchin (17:33). Druga tekačica je bila Giulia Della Zonca (15:14), Tržačanka, ki že nekaj let domuje na Golcu. Tretja je bila Loredana Gustini (15:51).

Ker na Tržaškem tekaška zveza Fidal z nejevoljo gleda tekaške prireditve, pri katerih ne sodeluje, so organizatorji iz društva SPIZ, vodi jih prizadevni Mauro Vascotto, prisiljeni v popolnosti spoštovati zakonska določila, ki določajo potek takšnih tekem. To je med drugim pomenilo, da so od vseh sodelujočih poleg startnine zahtevali tudi zdravniško potrdilo, ki ga tujcem, tudi Slovencem, doslej praviloma ni bilo treba predložiti – zadoščala je izjava, da tekač vso odgovornost prevzame nase. Nekaj sodelujočih so tako izgubili, ta izkušnja pa opozarja na morebitne težave Slovencev na prihodnjih tekaških prireditvah (Nabrežina, Palmanova, Medea ...).

Vascotto je v pogovoru s poročevalcem Ljudstva tekačev v Trstu namreč povedal, da je prav v minulih dneh Italija zaostrila obveznost, povezano z zdravniškim potrdilom, tako da naj bi to postalo obvezno za vse, brez izjem in bližnjic. »To pa je v nasprotju z evropsko prakso, kajti EU je sprejela smernico, po kateri se državljani lahko udeležujejo športnih prireditev po lastni izbiri in na lastno odgovornost. Vsepovsod po Evropi to velja, le pri nas ne. Pa bi zadoščalo, da Italija to smernico uvrsti v svoj pravni red – in zadeva bi bila urejena.«
Utegne se torej zgoditi, da se bo športno odpiranje Italije in brisanje tekaških meja v Evropi ustavilo, da bo birokracija številne slovenske tekače odvrnila od udeležbe na tekih v severovzhodni Italiji, vključno s cvetočim sodelovanjem med tekaškimi kolektivi v Furlaniji in na Primorskem.

Izide najdete na povezavi.

rampi-claudio-500px

Claudio Sterpin, najstarejši tekač na Rampigadi, je bil tri desetletja predsednik športnega kluba Marathon Trieste, ki zadnjih nekaj let v okviru nabrežinskega polmaratona pripravlja primorsko prvenstvo v teku na 21 kilometrov.

 

rampi-bosna-500px

Rampigada je družbeno angažiran dogodek. Na fotografiji je skupina mladih Tržačank, oblečenih kot islamske priseljenke.

 

rampi-dani-400px

Daniela Da Forno se približuje cilju.

 

rampi-kolo-500px

Ta udeleženec Rampigade Sante, brezdomec, resnično živi na kolesu.

Fotogalerija je na povezavi.

 

VJ