Bovec maraton

BOVEC

18 09
 2016

Enaintrideset let po zadnjem bovškem maratonu so člani TD Bovec, ob izdatni podpori bovške občine in sponzorjev, angažiranju številnih subjektov z Bovškega in pritegnitvi 300 srčnih prostovoljcev, 18. septembra 2016 znova pripravili to kraljevsko tekaško prireditev. Dodali so polmaraton, ki je štel za prvenstvo Primorske, zabavni tek in že v soboto tek za mladino. Prireditev je kljub dežju pritegnila več kot 5000 tekačev, organizatorjev in gledalcev.

Maratonska proga je bila zelo zahtevna, s približno 650 metri vzponov, največ v zadnjem delu proge, podlaga je bila precej kilometrov neravna. Ob dežju, ki je maratonce spremljal dobršen del teka, so vse te okoliščine samo trem tekačem dopustile čase pod tremi urami. Zmagovalec je postal Danijel Vojinov, blizu pa sta mu bila Klemen Rojnik in Boštjan Potočnik. Boštjan je že stal na stopničkah Banka Koper 2. Istrskega maratona, na katerem je dosegel za približno pet minut boljši čas.

Med ženskami je slavila Cerkljanka Jasmina Pitamic Vojska, ki je za najhitrejšo trojico moških zaostala za dobre četrt ure, njena prednost pred Martino Colnar in Katjo Rakušček pa je bila izdatna, 20-minutna. Tako se je na stopničkah pridružila možu Marku, tretjemu na 8-kilometrskem teku; to je bil tudi najuspešnejši tekaški par v Bovcu.

Po lanskem primorskem prvenstvu v polmaratonu so letošnjega pripravili Bovčani. Najboljši absolutno so bili najboljši tudi v tej konkurenci, v kateri štejejo izidi slovenskih tekmovalcev. Seznam prvakov po kategorijah na ženski strani se začenja z gorskotekaško šampionko, Primorko Lucijo Krkoč, končuje pa z Dolenjko Jožico Rogelj, ki tokrat ni tekla maratona.

Med prvaki v moških kategorijah so prevladovali Gorenjci in Ljubljančani, primorske barve pa branita domačin Edi Kutin in »sosed« iz Ponikev Milan Kogoj.

Na teku Fun run (zabavni tek) sta zmagala tekača iz ekipe AK Prijedor, s katerim Bovčani že leta negujejo tesne stike in izmenjujejo nastope na svojih prireditvah. Tako Mirko Cvijić kot Anja Trebovac sta si pritekla izdatno prednost. Sledili so jima Matija Cendou iz Benečije in Marko Vojska, nekdanji prvak primorskega tekaškega pokala, ter Žana Rojnik in Slavica Lavretič.

Odziv na napovedani Bovec maraton je bil množičen, organizatorji so zato prijave, ko so te presegle število 1500, ustavili. Teč je prišlo nekaj manj kot 1300 odraslih, od katerih so jih na cilju našteli 1230 (401 na 8 km, 656 na 21 km, 173 na 42 km), do prvotno zamišljene udeležbe 1500 tekačev pa je pomagalo 212 mladih tekačev na Kuža pazi! teku, ki je štel tudi za točke PPT. Takšnega obiska ni prinesla nobena druga športno rekreativna prireditev v Bovcu, zasedene so bile vse nočitvene zmogljivosti.

Organizatorji so se izredno potrudili, njihovo dobro voljo in srčnost so tekači čutili na vsakem koraku, to je bilo najpomembnejše »gorivo« Bovec maratona, tako kot na drugih dveh primorskih maratonih, GM4O in Istrskem maratonu (organizatorji slednjega in Petrini angelčki so se pridružili bovškim prostovoljcem). Lahko rečemo, da je to že dodobra uveljavljen standard primorskih tekov.

Ob štafeti Ljudstva tekačev, ta je pred dnevi maratonsko iskro prinesla iz Kopra v Bovec, so Bovčani po zaslugi domačega glasbenika Petra Della Bianca predstavili himno prireditev, v dneh maratona pa so izkoristili priložnost tudi za vsestransko, tudi kulinarično (»buški krafi«, njihovi štruklji, so iz Bovca odhajali tudi zamrznjeni v torbah obiskovalcev), predstavitev svojega kraja. Dodatna ponudba in zabavni program sta bila pestra in kratkočasna. Po nedavni oživitvi kaninske žičnice je bila izvedba Bovec maratona še en pozitiven signal za (gospodarsko) življenje Bovškega.

Vodja organizacije Vasja Vitez se je veselil dejstva, da doslej še nikomur drugemu na Bovškem ni uspelo pritegniti toliko prostovoljcev. Za Ljudstvo tekačev je po prireditvi povedal: »Odzivi so izjemni, veseli smo tudi, da je vsa dolina dihala z udeleženci. V pogovorih so udeleženci zatrjevali, da je bila kulisa tako na startno-ciljnem prostoru kot na trasah odlična, zavedamo pa se, da bomo lahko prihodnje leto še boljši.« Vitez je ugotavljal, da so bili tekači dobro pripravljeni in so znali oceniti svoje sposobnosti, saj zdravniška posredovanja niso bila potrebna. »Nismo obljubljali rekordnih dosežkov, to je maraton za tekaške uživače, predpogoj pa je, da so dobro pripravljeni in da poznajo svoje sposobnosti.« Znotraj časovne omejitve so skoraj vsi prečkali ciljno črto, odstopov je bilo zelo malo.