Kopačnica-Blegoš-Kopačnica sedmič

HOTAVLJE

21 05
 2016

ŠD Marmor Hotavlje je 21. maja 2016 sedmič pripravil tek Kopačnica-Blegoš-Kopačnica, 15-kilometrske preizkušnjo s 1100 metri vzponov. Tek je privabil 128 odraslih tekačev, največ od treh tekov tistega vikenda (še Petelinje in Čaven). Na cilju sta bila najhitreje Timotej Bečan in Ajda Radinja.

Vreme je bilo najlepše od vseh sedmih izvedb teka, organizatorji pa so tokrat nekoliko spremenili startno-ciljni prostor. To pomeni, da je čase posameznih tekov težko primerjati, tudi zato, ker se je v minulih letih spreminjala tudi dolžina proge. Priznanja je pomagal deliti tačas vodilni slovenski maratonec, domačin Tone Kosmač, ki ga čaka še potrditev olimpijske norme, je pa zelo verjetno, da bo odpotoval v Rio. Poskrbljeno je bilo za ponudbo domačih izdelkov in pridelkov, prometa ni bilo malo.

Zmagovalec je bil isti kot lani, košarkar Timotej Bečan, ki pa je od lani, ko je na KBK zmagal prvič, gorskotekaško napredoval. Pred kratkim je stal na stopničkah (3. mesto) vertikala na Učko, na Hotavljah pa že zgodaj na progi ni bil v dvomih glede zmage. Za LT je povedal (izjava v videu), da je gorski tek postal njegov prvi šport in da ga bomo letos videli na še nekaj pomembnih gorskih tekih. Strnadovo drugo mesto je bilo pričakovano, Simon pa je povedal, da se ni preveč gnal – nekaj moči je prihranil za nedeljski čavenski vertikal.

Kar precej časa je na mestu tik pod stopničkami tekel ultraš Toni Vencelj. V Kopačnico je prišel raztegniti noge, to je bil predvsem regeneracijski tek po vipavski stotici, ki jo je osvojil v velikem slogu. Ni napovedoval hitrega tempa, toda na progi se mu je odprlo in v spustu je pridobival podobno kot na vipavskem trejlu, ko se je spuščal z Nanosa. Mimogrede, tudi Simon Strnad, ki je v Kopačnici za prijatelje tekače pripravil rojstnodnevni sladki prigrizek, je tekel v Vipavi, in sicer v štafeti.

Ultramaratoncev je bilo na KBK še precej, odločilno pa so uvrstitve krojile predvsem ženske. Ajda Radinja je v cilj prišla z veliko prednostjo, nekoliko zadihana, a s širokim nasmehom. V Vipavi ni mogla nastopiti, zato pa je uživala v vzponu na Blegoš (in malo manj v spustu). Tonijeva boljša polovica Katja Kegl Vencelj je posegla po drugem mestu, njena prednost pred tretjo ultrašico Mihaelo Tušar pa niti ni bila velika (izjavi prvih dveh sta na videu).

Zmagovalca prve izvedbe prvenstva PGT, novosti v ponudbi Primorskih gorskih tekov 2016, sta Strnad in Tušarjeva.

Tvegamo očitek, da bo zapis iz Hotavelj zgolj nadaljevanje poročanja o vipavskem trejlu, a dodati moramo vipavsko zgodbo še ene ultrašice, Urše Trobec, ki je iz objektivnih razlogov ostala doslej nezapisana. Med stotnijo tekačev na 110-kilometrski progi jih je kar 33 odstopilo. Poglavitni razlog za odstope je bilo slabo vreme, dež z vetrom in nizko temperaturo. Med ženskami je na progi proti Nanosovi Pleši vodila Trobčeva, ki je lani v ZDA sodelovala pri osvajanju ekipne bronaste medalje SP v gorskem maratonu. Na vrhu pa se je začela njena kalvarija. Telo se ni moglo več upirati nizki temperaturi (dve stopinji Celzija, ob močnem dežju in vetru, ki sta povzročala občutje še precej hujšega mraza). Začelo se je tresti, in pri tem si sama ni uspela pomagati, obleči dodatna oblačila. Na pomoč ji je priskočila Lucija Krkoč, nekaj ur prej premočna zmagovalka na 25-kilometrski progi, ki je spremljala nastope svojih kolegov iz ŠD Nanos. Poskrbela je, da se je Urša v nekaj urah v prostorih RTV oddajnika (kjer je delovno mesto predsednika ŠD Nanos Klavdija Torkarja) »odtajala«, jo preoblekla, dopolnila njene energetske zaloge, potem pa so jo z avtom odpeljali v dolino. Prvo mesto in sploh uvrstitev sta sicer šla po zlu, vprašanje pa je, kako bi se izteklo, če bi Urša, katere telo ne premore omembe vredne »termo izolacije«, nadaljevala nočno avanturo proti Abramu. To seveda ni zgolj zgodba o Urši, je tudi zgodba o Luciji, Lučki velikega srca.

Po naslednji gorskotekaški etapi na Primorskem (Špičasti vrh ta konec tedna) se bodo tekači spet zbrali na tekmi Pušeljca, tekli bodo na Ratitovec, potem pa bosta v juniju sledila še Ultra Pušeljc Trail in tretja tekma Pušeljca GM4O s svetovnim prvenstvom v Podbrdu. Poslastica za poslastico ...