Na Banka Koper 3. Istrskem maratonu 4400 tekačev

SLOVENSKA ISTRA

10 04
 2016

Na BK3IM je teklo 4300 tekačev iz 22 držav, 3960 v nedeljo na treh dolgih progah, približno 400 pa je bilo mladih tekačev, ki so se kljub dežju podali na krajše proge največjega primorskega tekaškega dogodka v soboto. Zmagovalec maratona je bil isti kot lani, Robert Radojković iz Poreča, med ženskami pa je slavila Simona Dolinar Majdič. Med polmaratonci sta zmagala Blaž Grad in Maja Škrlj, na 11,5-kilometrski progi pa sta bila na cilju najhitreje Danijel Vinčec in Bernarda Oserban. Za uspešno izvedbo prireditve je delalo več kot 900 prostovoljcev iz vseh koncev Slovenije, nekaj pa je bilo med njimi tudi tujcev.

Kakšnih 20.000 ljudi se je udeležilo tekaškega praznika slovenske Istre v Portorožu, kjer so bili vsi cilji tekov, temu pa moramo prišteti še nekaj tisoč navijačev ob progah proti Izoli in Kopru. V Kopru so startali polmaratonci, ki so temu mestu vtisnili svoj pečat, zelo pa se je izkazala tudi navijaška Izola, skozi katero so dvakrat tekli maratonci, enkrat pa polmaratonci. Vreme je bilo idealno za tek, saj je petkov in sobotni dež temperaturo spustil za nekaj stopinj in jo zadržal pod 20 stopinjami. Ko so v cilj prihajali zadnji tekači, je jutranje oblake zamenjalo sonce in v 14 stopinj toplo/hladno morje zvabilo kar nekaj kopalcev.

Med 380 maratonci v cilju (od tega 78 žensk) sta bila najhitrejša lanski zmagovalec Robert Radojković in Simona Dolinar Majdič. Robert je zmago napovedoval že na tiskovni konferenci nekaj dni pred tekom, potem pa je držal besedo. In na odru za zmagovalce namignil na možno trojno zmago: »Padla je Izola, padel je Portorož, zakaj ne bi padel še Koper?« Triletni prvi ciklus Istrskega maratona se je v Portorožu iztekel, podrobnosti o naslednjem ciklusu, in tako tudi o Istrskem maratonu z letnico 2017, še niso znane. Robert je ocenil, da je bil letošnji maraton težji od lanskega, namučil se je zlasti na zadnjih osmih kilometrih, a je bila proga zanimivejša. Podobna je bila ocena tudi drugih maratoncev in polmaratoncev.

Primorski maratonski prvak je postal Gorenjec Mirko Janjatovič. Dobro uvrstitev je za Ljudstvo tekačev napovedoval že v Caprivi, in tudi njemu se je izšlo. »Nekaj težav je bilo s prehitevanjem v gozdičku pri Pacugu, moral sem kar glasno opozarjati tekače pred mano, drugo pa je bilo vse v redu,« je povedal na cilju. Gozdiček vsekakor ni vplival na Mirkov zaostanek za Robertom, Istran je bil hitrejši. Na drugem mestu na odprtem prvenstvu Primorske je tokrat končal lanski prvak Danijel Hajdinjak. Primorska prvakinja (tudi absolutno najhitrejša) je Ljubljančanka Simona Dolinar Majdič.

Priznanja najboljšim maratoncem je podeljeval legendarni ultramaratonec Dušan Mravlje. Odprto prvenstvo Primorske v maratonu so tretjič pripravili PPT, DLT Filipides in spletni portal Ljudstvo tekačev. Dušan je tudi letos v sodelovanju z Gostilno Strunjan in Ljudstvom tekačev za maratonce in polmaratonce v Strunjanu pripravil neuradno okrepčevalnico z vodo in češkim pivom (Staropramen). Zelo veliko tekačev, tistih z manj tekmovalnimi, pa zato bolj užitkarskimi namerami, se je odzvalo na njegovo ponudbo, da se osvežijo z nekaj požirki hmeljevega napitka osem kilometrov pred ciljem.

Polmaraton je zmago prinesel 27-letnemu Blažu Gradu, večkratnemu zmagovalcu desetke Ljubljanskega maratona, med ženskami pa je tretjo zaporedno zmago na tej progi na Istrskem maratonu Ani Radivo preprečila še ena Primorka, Maja Škrlj, Blaževa vrstnica, doma iz Šmarij pri Sežani. Maja je že v Sežani pred dvema tednoma z zmago na desetki napovedala boj za visoke uvrstitve v Istri. Zanimivo je, da Maja sicer letos resneje trenira tek, glavnina njenega treninga pa je (dvoransko) kolesarjenje. Njena trenerka je Sežanka Teja Gulič, tudi odlična kolesarka. »Bilo je naporneje kot v Sežani, to je bil moj prvi polmaraton. Čutila sem utrujenost, a ko sem zagledala Tejo, mi je to dalo novih moči za finiš. Ko sem se nadihala in prišla k sebi, sem se odlično počutila,« je povedala. Maja je svoje ukvarjanje s športom začela s tekom, zaradi poškodbe pa je presedlala na kolo. Zdaj se teku (ob kolesarjenju) spet bolj posveča, z več samozaupanja in optimizma: »V teku bom poskusila še kaj narediti ...«
Tokrat je s celotno 21-kilometrsko progo uspešno opravila tudi najstarejša udeleženka BK3IM Kazimira Lužnik, letnik 1934. Starejši od nje je bil samo Fabio Ivančič, letnik 1933, tekel je na 11,5-kilometrski progi, na kateri je bil najhitrejši Danijel Vinčec iz Montinjana. Danijel je odličen gorski tekač, letos pa se je odločil, da bo več pozornosti posvetil ravninskemu teku. »Z zmago sem zelo zadovoljen. Zadnje mesece sem se pripravljal in iskal motivacijo za treninge prav z mislijo na ta čudoviti domači tek. Trasa je bila razgibana in zahtevna, ampak zaradi tega edinstvena. Pohvale organizatorju in vsem prostovoljcem, brez katerih ne bi bilo tako čudovite športne prireditve na obali. Komaj čakam naslednje leto z novo progo in novimi izzivi,« je povedal. Med ženskami je zmagala Korošica Bernarda Oserban.

Na tej progi je za največje presenečenje poskrbela desetletna Lara Mihevc (Cool) s tretjim mestom absolutno. Lara je sicer po športnem »poklicu« plavalka, tretja pa je bila že tudi na Malem kraškem maratonu.

Tudi tokrat so organizatorji izjemno pozornost namenjali varnosti tekačev. Ob nujni medicinski pomoči so na progah dežurali reševalci prostovoljci in Petrini angelčki, 15 parov študentov, ki jih je dr. Petra Zupet usposabljala posebej za te teke. Število posredovanj je bilo primerljivo z lanskim, hujših ogroženosti tekačev pa ni bilo, kljub temu, da je letos teklo tisoč tekačev več kot lani.

Še nekaj statistike. Ob rasti skupnega števila tekačev na Istrskem maratonu (2000, 3000, 4000) raste tudi število maratoncev, preštetih na cilju. Prvič jih je bilo 321, drugič 345, letos 380. Več se jih zbere le na Ljubljanskem maratonu, lani so jih v Ljubljani našteli 2111. Delež tekačic se na Istrskem maratonu prav tako povečuje. Leta 2014 je znašal 43, leta 2015 45, letos pa že 48 odstotkov (upoštevani so vsi tekači). Utegne se zgoditi, da bo prihodnje leto na Istrskem maratonu že teklo več žensk kot moških ...