36. Tek na Šmarno goro

LJUBLJANA

03 10
 2015

Tekaški klub Šmarnogorska naveza je tudi za konec letošnjega svetovnega pokala v gorskem teku (WMRA) prvo soboto v oktobru pripravil svoj Tek na Šmarno goro, eno najuglednejših gorskotekaških prireditev na svetu. To je bil tudi finale slovenskega gorskotekaškega pokala. Na članski progi sta bila najhitrejša svetovni prvak Fred Musobo in Sarah Tunstall, ki je letošnja zmagovalka svetovnega pokala. Najboljša Slovenca sta bila Jana Bratina na petem in Miran Cvet na šestem mestu.

Dež je otežil tek, blato ni dovoljevalo resnega razmišljanja o izboljšanju rekorda desetkilometrske proge s 710 metri vzponov, ki si ga delita Eritrejec Azerya Teklay in Italijan Alex Baldaccini. Če pa bi bila podlaga suha, je prepričan predsednik slovenskega gorskotekaškega združenja pri AZS Tomo Šarf, bi bil rekord v resni nevarnosti. Med prijavljenimi je bil namreč tudi še sveži svetovni prvak v gorskem teku, Ugandec Fred Musobo, v polni formi.

V sicer maloštevilni italijanski ekipi je bil tudi Tokrat Alex (ob njem šampionka Alice Gaggi), Azerye pa letos v Sloveniji ni bilo, menda zato, ker sta on in še en njegov kolega iz eritrejske reprezentance ostala brez slovenskega vizuma. Italijana sta obtičala na drugih mestih, zmagi pa sta šli v Ugando in Veliko Britanijo, za kar sta zaslužna Fred Musobo in Sarah Tunstall. Sarah je zmagala tudi v skupnem seštevku svetovnega pokala, medtem ko je ta pokal v moški verziji osvojil Britanec Andrew Douglas, peti na Šmarni gori.

Med slovenskimi tekači tokrat ni bilo najboljših, Mateje in Mitje Kosovelj ter Lucije Krkoč (o vzrokih za to je bilo nekaj povedanega v enem od predhodnih člankov na LT), za razliko od nastopa Slovencev na svetovnem prvenstvu pa lahko rečemo, da so se na finalu svetovnega pokala ostali dobro držali. Konkurenca je bila kar močna, predvsem v moški konkurenci, vseeno pa Slovenija beleži po tri moške in ženske uvrstitve med prvih deset.

Peta Jana Bratina je med sezono že izgubljala zaupanje vase, saj ji ni šlo tako, kot si je želela, vendar je na Šmarni gori doživela uspeh sezone - in še kaj več. Peto mesto je najboljša slovenska uvrstitev v letošnjem finalu svetovnega pokala in obliž na odsotnost vidnejših izidov reprezentance v sezoni, za Jano pa tudi potrditev slovenskega pokalnega naslova. Miran Cvet je bil na Šmarni gori zelo vesel šestega mesta, z dejstvom, da je bil spet najboljši med veliko mlajšimi, pa se ne ubada (to bi morala biti skrb koga drugega).

Moški, absolutno:

1. Fred Musobo (Uganda) 42:45,6
  2. Alex Baldaccini (Italija) 42:50,6
  3. Robbie Simpson (Velika Britanija) 43:28,4

... 6. Miran Cvet (45:13,5), 8. Gašper Bregar (46:51,8), 9. Peter Lamovec (47:01,3); 11. Alič, 12. Bratina, 16. Potočnik, 18. Plaznik.

Ženske, absolutno:

1. Sarah Tunstall (Velika Britanija) 52:58,1
  2. Alice Gaggi (Italija) 54:02,7
  3. Dominika Wisniewska-Ulfik (Poljska) 54:26,4

... 5. Jana Bratina (55:45,6), Karmen Klančnik (58:40,3), 10. Ana Čufer (58:47,8); 11. Habjan, 12. Kozjek, 14. Mikloša, 16. Peperko, 17. Tušar, 18. Trobec, 19. Jelovšek, 20. Jaklič.

Zmagovalci slovenskega pokala so pri mladincih Ana Čufer (KGT Papež) in Aljaž Božič (KGT Papež), pri članih Jana Bratina (ŠD Nanos) in Peter Lamovec (ŠD Tabor Žiri), pri mlajših veteranih Petra Mikloša (KGT Papež) in Miran Cvet (KGT Papež), pri starejših veteranih Marta Šorli (PGT) in Franci Teraž (KGT Papež).

Vsi izidi so na povezavi.

smar-miran-500
Miran Cvet (desno) se je ves čas boril z Andrewom Douglasom, zmagovalcem letošnjega Ratitovca in skupnim zmagovalcem svetovnega pokala.

smar-jana-500
Jana Bratina, najboljša Slov enka, je na Šmarni gori zelo uspešno nadomeščala odsotni Matejo Kosovelj in Lucijo Krkoč.

smar-zmagovalec-500
Svetovni prvak Fred Musobo je svoj sloves uspešno branil tudi vrh Šmarne gore.

smar-sarah-400
Sarah Tunstall, zmagovalka finala in osvajalka velikega pokala WMRA.

smar-ana-500
Ana Čufer je ujela deseterico, je pa tudi zmagovalka slovenskega pokala.

smar-skot-500
Škoti v britanski reprezentanci so se fotografirali s svojo (škotsko) zastavo.

smar-mihela-400
Veteranka Mihaela Tušar je po zmagi na storžiškem vertikalu prejšnji vikend zabeležila še uspešen nastop na Šmarni gori. V slovenskem pokalu je pred njo samo Petra Mikloša.

smar-marta-400

Marta Šorli je v najvišji kategoriji slovenskega pokala potrdila premoč in osvojila prvo mesto. Po teku so ji teknile slovite šmarnogorske miške (žal se jih dobi samo ob koncu tedna).