Prvenstvo Primorske na 5000 m na atletski stezi

KOPER

27 09
 2015

S tekom na 5000 stadionskih metrov v Kopru se je iztekla letošnja sezona PPT, to pa je bilo tudi zadnje primorsko odprto prvenstvo, po maratonu in polmaratonu na Banka Koper 2. Istrskem maratonu. Najhitrejša na modri koprski atletski stezi sta bila med 34 tekači Borut Albreht in Ana Uršič. Za marsikaterega tekača, ki praviloma teče prosto v naravi, je bil stadionski tek dobrodošla sprememba in preizkušnja nečesa novega.

Na atletskem stadionu je nagajal veter, v ciljni ravnini je ustavljal tekače, kar pa je bilo za Vipavce, vajene burje, domače okolje. Organizatorji, člani AD Nova Aurora, so skupaj z merilci poljanskega Timinga demonstrirali, kako se tekoče izvede atletsko tekmovanje z natanko določenimi procedurami, dodali pa so še ščepec domačnosti, značilen za primorske pokalne teke. Pri tem jim je na pomoč priskočil starosta primorskih tekačev Fabio Ivančič, ki je kolegicam in kolegom za okrepčilo ponudil več vrst domačih marmelad. Dostava posladka mu je vzela nekaj časa, tako da je start starejših kategorij zamudil, zato pa je lahko tekel z najhitrejšimi mladci. Za daljše pričakovanje njegovega prihoda v cilj se je opravičil, a je bilo opravičilo pravzaprav odveč: kolegi in gledalci so ga z veseljem spodbujali na progi, tako kot so malo prej spodbujali tudi najpočasnejšo med dekleti.

Za tekmovanje je bil značilen ferplej, ob nekaj spopadih posameznikov, med katerimi so se tekom leta nabrali »neporavnani« tekmovalni računi, videli pa smo tudi dve zanimivi bitki. Organizatorji so pripravili tri starte. Najprej so na progo šle ženske, sledili so starejši tekači, zadnji pa so nastopili najhitrejši, mlajši tekači. Pri ženskah je Filipidesova Ana Uršič ob osvojitvi primorskega naslova vpisala drugo zmago v konkurenci PPT 2015 zapored, tako da si je precej izboljšala skupno uvrstitev. Sledili sta ji Marjetka Šibelja in Kristina Bele, četrta Janja Torkar Božič pa se je ob lepi uvrstitvi veselila tudi dokončanja serije osmih tekov in izpolnitve pogoja udeležbe. Ana je poskrbela, da se je čas zmagovalke tokrat spustil pod 20 minut, Kristina pa je svoj lanski izid izboljšala za štiri sekunde.

V prvi moški tekmi, namenjeni veteranom, sta se merila Stojan Rodica in Robert Zrimšek. Na cilju bi skorajda potrebovali fotofiniš, zelo prav je zato prišla meritev v tisočinkah sekunde. Stojan je bil čez ciljno črto 65 tisočink pred Robertom. Med zmagovalci kategorij je bil tudi Edi Kutin, eden od dveh tekačev, ki sta letos odtekla prav vse teke PPT (drugi je Bojan Furlan).

V teku članov je za pokale absolutno najboljših odločal troboj Boruta Albrehta (lani drugega), Nejca Lokarja in Aleša Suhadolnika. Začeli so skupaj, nato pa je Borut pospešil in si pritekel nekaj deset metrov prednosti. Ta je ostajala bolj ali manj nespremenjena, Nejc in Aleš sta tekla še naprej skupaj. V zadnjih dveh krogih se je Nejc poskusil približati Borutu, a je ta napad odbil in na cilj pritekel s petimi sekundami prednosti. Borut je bil z osvojitvijo naslova prvaka Primorske zelo zadovoljen, saj je v Koper prišel natanko s tem namenom; odpovedal se je namreč nastopu na državnem prvenstvu na 10 cestnih kilometrov v Slovenskih Konjicah. Svoj lanski čas je popravil za več kot pol minute.

Letos bo v pokalu PPT še en tek, v Štanjelu (5. decembra 2015), vendar bodo izidi veljali za naslednjo tekmovalno sezono. Zaključek s podelitvijo priznanj bo sledil 22. novembra 2015 v Vrtojbi.

Zmagovalci po kategorijah, primorski prvaki:

Ž +55: Stanka Batagelj (Tekači Vipavske doline)

Ž 45-54: Janja Božič (ŠD Nanos)

Ž 35-44: Kristina Bele

Ž 25-34: Ana Uršič

Ž -24: Niki Kmetec (AK Koper)

M +70: Ludvik Soklič (Tržič)

M 65-69: Edi Kutin (TKK Srpenica)

M 60-64: Venčeslav Japelj (Ljudstvo tekačev)

M 55-59: Jožef Tomažič (Ljudstvo tekačev)

M 50-54: Stojan Rodica (ŠD Kraški tekači)

kp-ana-500
Ana Uršič je uro ustavila pod 20 minutami.

kp-moski-500
Najhitrejši trije moški: Nejc Lokar, Borut Albreht, Aleš Suhadolnik.

kp-zenske-500
Najhitrejše ženske v Kopru: Marjetka Šibelja, Ana Uršič, Kristina Bele.

kp-fabio-400
Fabio Ivančič je prinesel domačo marmelado.

kp-veter-500
Veter je prevrnil ciljno konstrukcijo Timinga Poljane, večje škode pa ni povzročil.