2. Gorski tek na Sabotin

SOLKAN

15 02
 2015

Na drugem gorskem teku na Sabotin, ki se je že udomačil v seriji PGT, je teklo 74 gorskih tekačev, med njimi je bilo precej Italijanov (pol ducata jih je iz zamejstva pripeljal Tomaž Devetak, ki tokrat ni tekmoval, temveč se je posvečal vlogi spremljevalca). Najhitrejša sta bila mlada upa slovenskega gorskega teka, Rok Bratina iz Tolmina, in Ana Čufer iz Dobravelj pri Ajdovščini. Postavila sta rekorda proge.

Nedelja je zadržala sobotne oblake, deževalo pa ni. Proga, slaba dva kilometra speljana po na novo položenem ravninskem asfaltu ob Soči, potem pa strmo se vzpenjajoča kamnita mulatjera, je bila spolzka in mestoma zelo nevarna. Toda tekači z njo niso imeli težav, drsenje 21-letnega Roka Bratine ni ustavilo na poti do absolutnega rekorda. Za slabe štiri kilometre teka, hoje in plezanja po skalah (slabih 500 metrov vzpona)  je mladi državni reprezentant potreboval samo 24 minut in pet sekund. Lani je Marco Moretton tekel čas 25:14.  Ana Čufer je prav tako izboljšala čas Jane Bratina (lani 29:37), na cilju je bila v času 29:26 (lani je bila Ana s časom 30:25 druga). Tek na Sabotin je eden najzanimivejših, tekačem, ki jih proga vodi tudi skozi kaverne in po strelskih jarkih, pripoveduje zgodbo o prvi svetovni vojni, vrh Sabotina pa postreže s prelepim razgledom na Brda in naprej, vse do morja.

Rok to zimo trenira na polno, v njegovih letošnjih načrtih pa ni samo gorski tek, ki sicer ostaja v prvem planu. Odpravlja se na maratonsko progo Banka Koper 2. Istrskega maratona, kjer bo poskusil postaviti kar najboljši čas. Trening mu pravi, da so noge že sposobne doseči nov državni rekord za mlajše člane (trenutno 2:39:18). Niti dve leti mlajša Ana, tudi reprezentantka, ne zanemarja treninga in njen dosežek na Sabotinu kaže na napredek v primerjavi z lanskim letom. Sicer pa je imela v minulih dneh misli usmerjene zlasti v izbiro študija, na jesen se bo najverjetneje odpravila v Ljubljano študirat geografijo. Tekla je skupaj s stricem Mirkom, na cilj sta prišla istočasno, tik pred ciljno črto pa se nista uspela zmeniti, kdo jo bo prečkal prvi (drug drugega sta potiskala naprej). Ženski rekord ima očitno še nekaj »rezerve«.

Roku sta sledila aktualni prvak PGT Simon Strnad, veteran, ki je za seboj pustil mladinskega reprezentanta Aljaža Božiča, presenetljiv četrti pa je bil veteran Miro Vogrič (letnik 1958), ravninski tekač. Lanska osvajalka ekipnega brona na SP v gorskem maratonu Urša Trobec je bila druga med ženskami, tretje mesto pa je zasedla novinka Martina Svetičič (letnik 1978) iz Kobarida. Martina se z gorskim tekom ukvarja poldrugo leto, v letošnji sezoni pa bo na PGT nosila stalno startno številko.

Tina Mavrič je dan prej, na Valentinovem teku na Kokoš, padla in si prislužila šive na levem kolenu. Toda odločena je bila, da teče tudi na Sabotin, in nobeno pregovarjanje, češ da je bolje počivati, ni pomagalo. Na koncu je popustil tudi zdravnik, kirurg Gregor Ravnikar, predavatelj na tekaških delavnicah Istrskega maratona in specialist za športne poškodbe. »Pa naj bo,« je dejal in Tino oskrbel tako, da je v nedeljo lahko tekla. Pa ne samo tekla, na cilju je naredila še svoje tradicionalno kolo.

Nekaj težav s krči sta imela Neva Jogan Žgur in najstarejši udeleženec teka Albert Lazar, a sta prišla na cilj – in osvojila medalji. Organizatorja, Miha Repič in DLT Filipides, so svoje delo opravili dobro, na koncu so postregli še s krofi.