Drugi Goricatlon v soncu, dežju in snegu

NOVA GORICA

27 12
 2014

Organizatorji, našteli smo enajst organizacij oziroma društev, so drugi Goricatlon, 12-urno dobrodelno tekaško prireditev, izpeljali v nenavadnih vremenskih razmerah, na dan, ko je zima udarila z vso silo. Začelo se je ob osmih zjutraj in končalo ob osmih zvečer, ko je vodja Goricatlona Tomi Ilijaš utrujen, a nadvse zadovoljen sporočil, da so bili postavljeni štirje rekordi. V primerjavi s prvo prireditvijo je sodelovalo več ekip in več tekačev, zmagovalna ekipa je opravila več krogov, vsi skupaj so na kup zložili več krogov, posledica pa je bila, da so za Varstveno delovni center Nova Gorica zbrali več denarja kot lani, na premieri.

Že na začetku zadnje sobote v letu so se napovedovale snežinke, potem se je pokazalo sonce, v popoldanskem in večernem delu pa sta se izmenjavala sneg in dež. Mraz je lezel v kosti predvsem redarjem, ki se za razliko od tekačev na progi niso mogli kaj prida ogrevati, sicer pa je bilo za okrepčilo, tudi toplo, poskrbljeno. Dvakratni svetovni prvak v gorskem maratonu, domačin Mitja Kosovelj, je tekel tako lani kot letos, odtekel je dve uri in bil deležen razmeroma ugodnih vremenskih razmer. Povedal je: »Navdušen sem nad takimi prireditvami, vsakokrat z veseljem sodelujem, še posebej zato, ker s svojim načinom življenja lahko prispevam tudi za dobrodelne namene. Fajn je bilo, vreme je bilo med mojim tekom super, za ostale tekače pa je bilo za malenkost slabše. A mislim, da bo to vzdušje premagalo vreme.«

Imel je prav, toplina namena, za katerega so tekli in hodili na Goricatlonu, ter pozitivna energija sta sneg, ledeni dež in mraz premagali na vsej črti. Član zmagovalne ekipe ŠD Nanos-K2 sport, Gorenjec Stanko Zupan, je v zadnji izmeni, v dežju in ob slabi vidljivosti, kar letel in nanizal kar 18 950-metrskih krogov, na cilju pa za Ljudstvo tekačev povedal: »Močan motiv je bil,  ko sem slišal, da so moji predhodniki tekli odlično in da moram jaz za nov rekordni dosežek narediti le še 15 krogov. Pa odlično vreme je bilo, hladno, kar mi je zelo ustrezalo. Vse je bilo super!«

Nekateri  tekači so tekli za dve ekipi, kar pravila tekmovanja dopuščajo. Sonja Leskovar je bila edina članica svoje ekipe, tekla je ves dan in zbrala 85 krogov. 12-urni tek sta si pravično razdelila Vanja in Mitja Gleščič, skupaj sta nanizala 125 krogov, povedati pa je treba, da Mitja ni tekel najbolj zdrav. Aleksandra Fortin je tudi tokrat zbrala svojo ekipo in se povsem približala stopničkam, tekla je dvakrat po eno uro. Sodelovali so člani novogoriškega društva reševalnih psov, otroci, na stezo so se odpravili pohodniki, invalidi, pokazalo se je, da vaterpolisti tudi hitro tečejo ... Za nemoten potek prireditve je skrbelo nekaj več kot 50 prostovoljcev.

Ob zaključku so prisotne nagovorili in razdelili priznanja podžupanja Ana Zavrtanik Ugrin, predstavnik novogoriškega kluba rotarijancev Martin Šinigoj in direktorica Varstveno delovnega centra Nova Gorica Tea Leban, ki je na koncu še razrezala torto (spekla jo je članica DLT Filipides Valda Dornik) in povedala, kako so se čudili njihovi varovanci, ko jim je povedala, kaj se bo dogajalo: »Kaj, za nas bodo tekli!?«

Tomi Ilijaš je potegnil črto: »Padli so vsi rekordi, ki so možni. Število ekip (33) je za pet višje kot lani, udeležencev je bilo tudi več kot lani, krepko čez 300, ŠD Nanos je popravil svoj lastni rekord pretečenih kilometrov (189 krogov, lani 183), skupaj smo nabrali 3616 krogov, kar je 536 več kot lani, posledica vsega tega pa je tudi več zbranega denarja, 5516 evrov, za VDC Nova Gorica.«