Tek skozi Briško jamo

BRIŠČIKI

30 11
 2014

Gorskotekaška sekcija tržaškega planinskega društva (CAI CIM) je zadnjo nedeljo v novembru pripravila svojo tradicionalno, unikatno tekaško tekmovanje Cronotraversata del Maestro (mojstrov kronometer). Najhitreje sta s progo opravila Alessio Milani in Daniela Da Forno.

Briška (tudi Briškovska) jama, italijansko Grotta Gigante, je v Guinnessovo knjigo rekordov vpisana kot turistična jama z največjo dvorano na svetu, globoko nekaj več kot sto metrov. Tržaško planinsko društvo, ki z jamo upravlja, vsako leto pripravlja edinstven kronometrski tek skozi velikanko, najprej slab kilometer po površini, nato po 500 stopnicah proti dnu jame in na drugi strani spet po 500 stopnicah ven. Tek je kljub temu, da je kratek, zelo naporen, tekači morajo biti na spolzkih tleh pozorni, kljub temu, da je jama razsvetljena in svetilk ne potrebujejo. Pomagajo si s poprijemanjem za ograjo, za kar pridejo prav rokavice, sicer pa je bila jama pred nedavnim obnovljena in je vzorno urejena: ograja vzdolž stopnic je iz nerjavečega jekla.

Tokrat je bilo prijavljenih približno 200 tekačev, na cilju so jih našteli 171. Slovensko zastopstvo je bilo skromno, zadnje zadoščajo prsti ene roke. Nekatere Primorce, ki sicer vsako leto pridejo na ta konec Tržaškega Krasa, je v nedeljo pot vodila na zaključek PGT  v Gaberje, manjkali pa so tudi nekateri predhodno napovedani odlični tekači iz notranjosti Slovenije. Tako na stopničkah ni bilo Slovencev, kar se le redko dogaja, vendar slovensko zastopstvo ni povsem izostalo. Zmagala je namreč Daniela Da Forno, kraljica gorskih tekov v Dolomitih, članica ŠD Nanos iz Podnanosa, s časom 10:36, tretji med moškimi pa je bil Paolo Glavina, Slovenec iz Boljunca. Absolutno najhitrejši Alessio Milani je uro ustavil pri 8:54.

Organizatorji teka razmišljajo o tem, kako svojo prireditev osvežiti. Nameravajo jo podaljšati prek deset kilometrov, spustu minus sto metrov pa dodati še vzpon na plus sto metrov. Poleg tega so v stikih z organizatorji X-teka skozi Dimnice v brkinskem Slivju. Morda se iz tega izcimi kakšna kombinacija, v kateri bi upoštevali izide enega in drugega teka skozi kraško podzemlje in delili dodatna priznanja najboljšim »duatloncem«.

Izidi so na povezavi:

gro-paolo-400

Paolo Glavina na cilju. Uspel mu je odličen tek, ki mu je prinesel tretje mesto.

gro-luka-500

Tako je startal Ankarančan Luka Mezek.

gro-danigiuli-500

Ogrevanje pred tekmo. Daniela Da Forno v družbi z Giulio Schillani, eno najboljših tržaških tekačic. Prijateljici sta osvojili prvo in drugo mesto.

gro-dani-400

Daniela po prihodu na cilj. Morda je bil to njen zadnji tek skozi Briško jamo, saj se ji norenje navzdol z leti zdi vse nevarnejše.