13. Tek na Tabor

SEŽANA

23 08
 2014

Tek na Tabor, 7,5-kilometrski tek s 124 metri vzpona, je bil trinajsti v letošnji sezoni PPT, ki je štel za članske točke, pa tudi sicer je bil trinajstič organiziran. Ne gre se torej čuditi, da mu je nagajal dež (Postojnčan Robert Petrovčič, ki se tega teka udeležuje vsako leto, se ne spominja, da bi še kdaj med tekom deževalo). Našteli so 86 tekmovalcev, zmagala pa sta sestra in brat Tratnik; potrdila sta svoji skupni zmagi v pokalu z letnico 2014.

Spolzka proga je nekaterim tekačem delala težave, a večina jih je dovolj izkušenih, da jim oteženi spust s Tabora ni delal preglavic. Čisto brez (lažjih) zvinov sicer ni šlo, vendar zdravniška služba ni imela pravega dela – vsekakor manj kot ekipa kraške podružnice Društva za zdravje srca in ožilja, zveste spremljevalke tekov na Krasu.

Prvih šest v moški konkurenci je na cilj priteklo v manj kot pol ure, sledil pa jim je Postojnčan Jaka Grže iz kategorije starejših dečkov. Marko Tratnik je zabeležil sedmo letošnjo zmago v pokalu in potrdil vodstvo, ki mu ga ne more odvzeti nihče več, njegova sestra Petra pa je letos še uspešnejša, na listi izidov je zdaj devet zmag iz devetih nastopov. Pokalov in nagrad pa jima ni uspelo prevzeti, kajti takoj po prihodu na cilj sta odbrzela domov v Žagolič. Marko se poslavlja od samskega stanu in ravno v soboto, na dan sežanske tekme, ga je čakala kolona.

Nejc Lokar je letošnji rekorder v osvajanju drugih mest, Sežana mu je prinesla še peto. Za LT je povedal: »Zadovoljen sem, moram pa priznati, da nisem pričakoval tako težke proge – kar razgibana je!« Spomnili smo ga, da je bila proga gorskega teka na Krvavec še precej težja, in njegov komentar je bil: »Krvavec je bil morilski! Ampak gremo naprej, zdaj se pripravljam za Ljubljanski maraton, tekel bom polmaraton, in na Palmanovo.« Simon Strnad je s tretjim mestom ponovno potrdil, kako dober in vsestranski tekač je.

Če je Nejc rekorder po drugih mestih med moškimi, potem to še toliko bolj velja za Sergejo Lipušček. Letos je bila devetkrat druga (in enkrat prva). »Tukaj sem tekla že po vseh vremenih. Ni bilo večjih težav, treba je bilo sicer malo paziti zaradi spolzkega terena, zato sem tekla z rezervo.« Njeno skupno drugo mesto je že nekaj časa dejstvo, a to ne pomeni, da na teke ne bo  več prihajala: »Tekov za točke imam dovolj, vendar bom, če bom le imela čas in ne bo nič narobe, tekla tudi preostale teke.« Na stopničke je v absolutni konkurenci stopila tudi Jerica Sardoč.

Teka na Tabor se seveda pogosteje udeležujejo domačini, Kraševci. Med njimi je Katja Rogelja Semolič iz Ivanjega Grada pri Komnu. Zanjo tekmovalnost ni na prvem mestu, teče iz veselja do teka, na »svojo« progo proti Volčjemu Gradu in Gorjanskemu pa se odpravlja trikrat do štirikrat tedensko. Ne preteče vedno vseh deset kilometrov, to je odvisno od časa, ki ga ima na razpolago. »Za ta tek se nisem posebej pripravljala. Pridem, odtečem in grem domov. Današnji nastop je bil super, vlaga in spolzek teren me nista motila. Moraš biti malo bolj previden – in to je to,« je povedala Katja.

Tržačan Massimo Baxa je bil eden od tekačev z italijanske strani. Vreme mu sicer ni najbolj ustrezalo, a »ta tek je vedno lep. Tu sem tretjič ali četrtič. Navzdol mi ni drselo, se je dalo teči. Slovenskih tekov se udeležujem, kolikor se le da. So manj komplicirani od italijanskih, tudi proge so mi bolj všeč, najraje tečem v naravi, skozi gozd in po stezah, veliko bolj kot po asfaltu.« Massimo je bil tudi hiter, osvojil je bronasto medaljo v svoji kategoriji.

Vrnimo se k Jaki Gržetu, sicer bolj specialistu za gorski tek. Lani je bil drugi v slovenskem gorskotekaškem pokalu, kjer ima letos še vse možnosti tudi za zmago: »Trije smo izenačeni, Šmarna gora bo določila končni vrstni red.« Mladi Postojnčan, še pionir, je letošnji državni prvak na 5000 metrov in svojo atletsko prihodnost vidi na stezi. »S trenerjem se bova osredotočila na stadion, moje ambicije se selijo tja. Danes sem v Sežano prišel naredit malo težji trening.«

Tek na Tabor je sodil v okvir sežanskega občinskega praznika, tekli pa so tudi za Kraški pokal in točkovanje policijskega združenja IPA. V tej konkurenci sta bila najhitrejša Borut Mraz in Urška Robnik. Razdelili so tudi nekaj praktičnih nagrad, organizatorji iz ŠD Kraški tekači pa so vsem ponudili še teran, ki so ga zaslužili z množičnim nastopom na šmarskem teku.

Dež je bolj kot tekače motil poročevalca LT, tako da je kakovost fotografij in videa slabša kot običajno.