3. Šmarski tek

ŠMARJE PRI SEŽANI

02 08
 2014

V Šmarjah na Krasu so v soboto, 2. avgusta 2014, tretjič pripravili gorski tek, ki je štel za točke PGT. Organizatorji so tvegali z večernim startom, saj so se hoteli izogniti vročini, ki je prejšnji dve leti ovirala tekače. Sprememba se je obnesla, udeleženci so to potezo pozdravili. Našteli smo 90 tekačev, enega več kot lani. Zmagala sta Tomaž Ferjančič in Ana Čufer, bilo je prijetno, z veliko domačega peciva in dobre volje.

Vodja organizatorjev iz Šmarij, neutrudni Stojan Rodica, je lani in predlani poslušal pripombe tekačev na račun visoke temperature v dopoldanskem času teka, kar seveda za poletni čas niti letos, ko nam vreme prireja nenavadne predstave, ni kaj posebnega. Odločil se je start tretjega teka prestaviti pod večer, na 18.30, ko se vročina umirja. Ob koncu letošnjega teka je lahko z zadovoljstvom ugotavljal, da je bila poteza pravilna: »Kot pravijo tekači, je bila to dobra izbira. Vročina je manj nadležna, poleg tega tek tako tekačem kot organizatorjem zdaj vzame manj časa, večina dneva je na voljo za kaj drugega.« V avgustu se največ tekačev odloča za počitnice in tekaško pavzo, za tiste, ki tudi v tem poletnem mesecu želijo teči, pa je šmarska prireditev dobrodošla tekaška tržna niša; tudi zato, ker kljub uvrstitvi med gorske teke z dolžino 7700 metrov in 275-metrskim vzponom na Tabor ni prezahtevna. Gostitelji, med katere lahko ob Kraških tekačih uvrstimo še večino vaščanov, so se tudi letos izkazali z gostoljubnostjo in domačnostjo. Žene in dekleta so napekle domače slaščice, manjkalo ni niti osvežilnega sadja in pijač, zagotovili pa so celo mini bazen za osvežitev po prihodu na cilj – in dokazali, da kraške zaloge vode le niso tako pičle.

Na progi so glavno vlogo igrali Tomaž Ferjančič, večkratni prvak PPT, sicer specialist za ravninske proge, njegov svak Borut Malavašič, ki je bolj specialist za gorske teke, in Simon Strnad, specialist za kolesarske vzpone, ki svoj talent dokazuje tudi na tekih. Niso več najmlajši, so pa še vedno zelo hitri. Tomaž je v družbi drugih dveh počakal na ravnino v zadnjem delu proge, tam pa prestavil navzgor in si zagotovil zmago. »Pozni start mi je všeč, tako je manj sonca,« je povedal za LT.

Po nadvse uspešnem nastopu na evropskem prvenstvu v gorskem teku, kjer je bila peta, se je na primorskem prizorišču spet pokazala Ana Čufer in zabeležila drugo zmago v pokalu PGT. Povprašali smo jo po vtisih z EP in komentarju šmarskega teka. »Uvrstitev na EP je tudi mene presenetila, česa takega nisem pričakovala. O nastopu na svetovnem prvenstvu (13. septembra v Italiji) še nisem resno razmišljala; proga na SP je drugačna, samo navzgor, drugače kot na EP. A pustila se bom presenetiti. Danes je bilo fajn, samo malo prevroče,« je povedala mlada šampionka, ki jo v nedeljo čaka kvalifikacijska tekma za sestavo reprezentance za SP na Krvavcu (tudi za slovenski pokal). Ani sta v cilju sledili Saša Pisk in Mihaela Tušar.

Vipavka Stanka Batagelj je v Šmarjah prvič tekla na gorskem teku – in zmagala v svoji kategoriji. »Ta tek je skoraj tak kot kakšen bolj razgibani ravninski tek, ni bistveno bolj strm. Za nastop sem se odločila zaradi firbca, in če bom imela dobre noge, bom verjetno šla teč še kakšnega gorskega.«

Tudi Postojnčan Robert Petrovčič, ki je med najboljšimi ravninskimi tekači,  se je na gorskem teku predstavil zelo uspešno, z zmago. Med ravninci, novinci na gorskem teku, je bil še en Vipavec, Jurij Vidrih. »To sicer ni pravi gorski tek, je bolj ravninski, le par odsekov je strmih. Proga ni bistveno drugačna kot – recimo - v Hotedršici. Za nastop sem se odločil, ker se mora po dopustu spet nekaj dogajati. Na začetku sem šel počasi, potem pa sem stopnjeval tempo, a nisem tekel na polno. Vsekakor bom šel še na kakšnega gorskega,« se ni pritoževal Jurij.

Najstarejši udeleženec teka je bil Istran Fabio Ivančič, letnik 1933, najmlajši pa Rok Mugoša, letnik 2006. Najštevilnejša ekipa so bili Kraški tekači, prislužili so si magnum terana.

V Šmarjah smo izvedeli za nov projekt, ki se ga lotevajo Ajdovci. 21. septembra 2014 bodo pripravili prvi primorski vertikalni kilometer, iz Lokavca na Čaven.

Zmagovalci po kategorijah:

M 1989 in mlajši:  Anej Likar (ŠD Nanos)

M 1988-1979: Uroš Rozman (ŠD Lom)

M 1978-1971: Tomaž Ferjančič

M 1970-1963: Simon Strnad

M 1962-1955: Robert Petrovčič (AK Pivka)

M 1954 in starejši: Cveto Tavčar (ŠD Nanos)

Ž 1989 in mlajše: Ana Čufer

Ž 1988-1979: Saša Pisk

Ž 1978-1969: Marta Švigelj (ŠD Hotedršica)

Ž 1968-1959: Mihaela Tušar

Ž 1958 in starejše: Rada Milič (ŠD Kraški tekači)

smarje-toma-500

Tomaž Ferjančič je bil že pred startom, med ogrevanjem, dobre volje, po zmagi pa še bolj. Z leve: Cveto Tavčar, Anej Likar, Tomaž Ferjančič, Jurij Vidrih.

smarje-stanka-400

Stanka Batagelj (325) je na svojem prvem gorskem teku zmagala. Ob njej sta še Valentina Čufer in Ivan Sokol.