Primorski orkan na ljubljanskih Trojkah

LJUBLJANA

10 05
 2014

V Ljubljani so pripravili 58. Rekreativno prireditev Pot ob žici. Udeležilo se je je 35.413 pohodnikov in tekačev. Našteli so kar 2056 trojk, prvič v zgodovini več kot 2000. Kot že dolgo so tudi letos veliko priznanj in odličnih uvrstitev na progah, ki so jih solidarno premagovale trojke, zbrali primorski tekači oziroma udeleženci primorskih tekaških pokalov, prednjačilo pa je podnanoško ŠD Nanos.

Nanos je na 29-kilometrski progi zmagal med moškimi, na 12,5-kilometrski pa med ženskami. Okrepili so ga nekateri tekači iz sosedskih klubov in celo iz Italije, kar je svojevrstna zanimivost (Italijani so Ljubljano leta 1942 obdali z žico in tako »trasirali« eno najbolj množičnih slovenskih tekaških prireditev). Med Primorci so bili uspešni tudi Bovčani, Tolminci in Graparji ter posamezni tekači iz drugih koncev Primorske.

Nanosovo trojko deklet na krajši progi je dopolnila Ana Radivo iz Kopra, zmagovalka polmaratona Banka Koper 1. Istrskega maratona. Dan pozneje jo je na Ptuju čakal triatlonski nastop, a vabila iz Podnanosa ni zavrnila. Po zmagi je povedala: »Bilo je super! Tukaj sem tekla prvič in proga mi je všeč. Sodelovale smo, si pomagale, tako da tek ni bil naporen. Kako bo jutri na triatlonu? Noge so OK, tako da mislim, da bo šlo brez problemov.« (Na ptujskem triatlonu je skupno zasedla deveto mesto, v svoji kategoriji pa je zmagala, op. a.). Predsednik ŠD Nanos Klavdij Torkar je uspeh svoje ekipe komentiral jedrnato: »Odlično, neresnično! Ne vem, če bo še kdaj tako!« Toliko dragocenih priznanj ni bilo enostavno spraviti domov, zato so si temperamentni Vipavci in njihove okrepitve v Ljubljani najprej privoščili gostilniški postanek za okrepčilo in najnujnejše proslavljanje.

Utečeni ekipi ljubljanskih organizatorjev se je pripetilo, da je za dobršen del tekačev na daljši preizkušnji na prvi okrepčevalnici (prva četrtina proge) zmanjkalo vode. Sonce in visoka temperatura sta namreč dvignila povpraševanje, dodatnih količin vode pa niso zagotovili, tako da je bila prva osvežitev za marsikaterega tekača na voljo šele po polovici poti, malo pred začetkom vzpona proti Urhu. Je pa lepo vreme zmanjšalo količino blata na progi po Golovcu; k temu so pripomogle tudi nekatere spremembe trase, ki so obšle blatne odseke. Proga je bila zato nekoliko daljša, a prijetnejša.

Preglejmo nekatere izide primorskih tekačev in udeležencev primorskih pokalnih tekov.

Med učenkami OŠ so Bovčanke Tanja Žgajnar, Nika Bozja in Barbi Melihen na trikilometrski progi osvojile bron, med dijaki pa so do brona prišli Simon Stanonik, Aljaž Pavšič in Anže Hadalin z idrijske gimnazije Jurija Vege.

Na 12,5-kilometrski progi je bila med mešanimi trojkami najhitrejša atletska reprezentanca Slovenske vojske (49:18, Matjaž Vrhunc, Matevž Schaubach, Mateja Mlinar). V skupni ženski konkurenci (in med članicami) sta bili prva in druga ekipi ŠD Nanos 5-Swarco Lea d.o.o. (54:24, Jerica Sardoč, Petra Tratnik, Ana Radivo) in Vstala Primorska (55:24, Sergeja Lipušček, Polona Kopač, Jana Kotar Ilijaš), med veterankami so zmagale Prjatlce (1:04:37, Nataša Rupnik, Mojca Pišljar, Marta Šviligoj). Med moškimi skupno je bila najhitrejša (tudi med člani) Jelovica (46:09, Denis Guzelj, Jože Petkovšek, Luka Ljubič). Med veterani A je zmagalo TD Bovec (49:31, Vasja Vitez, Andrej Kutin, Miran Kavs), med veterani B je bila najhitrejša ekipa TopAtlet.si (50:06), druga je bila trojka Tek je lek (52:16, Miro Petrovec, Brane Cenčič, Janez Kavčič), tretja je bila Tekaška skupina Jesenice 3 (53:34, Miro Savić, Rajko Stevanović, Frenk Valant).

Na 29-kilometrski progi je v konkurenci mešanih trojk zmagala ekipa On Cloud Team Slovenia (2:05:13, Neža Mravlje, Lojze Primožič, Mitja Mori; Neža je na Golovcu padla in si potolkla kolena), drugo je bilo ŠD Nanos 2-Swarco Lea d.o.o. (2:06:47, Andrej Trojer, Aleksandra Fortin, Sandi Furlan). Med ženskimi trojkami je bila skupno najhitrejša (tudi med članicami) SportKa Žiri (2:19:58, Katja Rakušček, Valerija Mrak, Saša Pisk), tretje pa so bile Gorske rožce (2:28:35, Mihaela Tušar, Urša Trobec, Katja Rutar), ki so med veterankami osvojile srebro. Med moškimi je bilo skupno prvo ŠD Nanos 1-Swarco Lea d.o.o. (1:54:24, Tomaž Ferjančič, Marko Tratnik, Nejc Lokar) pred atletsko reprezentanco Slovenske vojske 1 (1:58:05, Zvonko Blatnik, Aleš Žontar, David Rihtarič), enako sta se ti dve ekipi uvrstili tudi med člani, kjer je bila tretja Mojstrana (2:04:23, Dušan Mrak, Andrej Robič, Franci Teraž). Med veterani B so bili bronasti Tminski migavci-Puntarji (2:41:16, Boris Mrak, Florijan Kovačič, Danilo Flander).

Vsi izidi so na povezavi:

tri-pokop-500

Ker je vode na prvi okrepčevalnici ob 29-kilometrski progi zmanjkalo, so si tekači pomagali z vodo na bližnjem pokopališču.

tri-zenske-500

Zmagovalke iz ŠD Nanos in ŠD 3šport: Petra Tratnik, Jerica Sardoč, Ana Radivo.

tri-moski-500

Zmagovalci iz ŠD Nanos: Nejc Lokar, Marko Tratnik, Tomaž Ferjančič.

tri-mesano-500

Zmagovalne stopničke mešanih trojk na 29 km. Neža Mravlje je z odrgnjenimi koleni. Levo primorska ekipa: Sandi Furlan, Aleksandra Fortin (Sportiamo), Andrej Trojer.