11. Polmaraton mesta Palmanova

PALMANOVA

17 11
 2013

Polmaraton mesta spomenika Palmanova je spet postregel z rekordi. Najprej glede udeležbe, temu pa moramo dodati, da je idealne razmere za tek veliko tekačev izkoristilo za doseganje osebnih rekordov na tamkajšnji ravni in hitri progi. Zmagala sta Dolenjec Mitja Krevs in Italijanka Isadora Castellani, na tretjo stopničko je stopila Mariborčanka Mojca Grandovec.

Na cilju 11. polmaratona so našteli 3047 tekačev (2305 moških in 742 žensk), kar pomeni, da se je ta tek uvrstil na četrto mesto po velikosti med italijanskimi polmaratoni; glede na razvitost teka v Italiji je to vsega spoštovanja vreden dosežek. Slovenija je za te številke prispevala skoraj tisoč tekačev; Palmanova je nekakšna romarska pot slovenskih tekačev v pozni jeseni, na nobenem teku izven slovenskih meja se ne zbere toliko Slovencev. Nekdaj je to mesto pri Slovencih slovelo kot nakupovalna meka, zdaj, ko tudi pri nas kar mrgoli trgovskih mega središč, pa jo poznamo predvsem po teku. In če že iščemo povezavo med tekom in nakupi, potem lahko omenimo, da v Palmanovi tradicionalno skrbno izberejo športno oblačilo, ki ga delijo tekačem. Marsikdo se temu delu ponudbe (startnina ni pretirana) težko upre.

Organizatorjem je bilo veliko do tega, da se uvrstijo med prve štiri v Italiji, seveda pa visoke številke spremljajo logistični problemi. A zdi se, da imajo v Palmanovi še nekaj rezerve, vsekakor pa so z dobro organizacijo prometa kos tako gneči ob prihodu kot ob zapuščanju mesta dogajanja.

Po Mitji Kosovelju in Tonetu Kosmaču je Mitja Krevs tretji Slovenec, ki je stopil na vrh stopničk. To je bil njegov solo tek, vanj je vložil tudi zadnje atome energije, kar je bilo očitno po prihodu na cilj – Mitji se je od napora zvrtelo in na izjave so novinarji morali čakati dalj časa, kot je to običajno. A tudi na njegove zasledovalce so morali čakati dolgo, Novomeščan, letnik 1989, je drugega za sabo pustil za dve minuti in pol. Svoj lanski čas, s katerim je takrat pobral srebro, je izboljšal za pol minute. Za LT je povedal: »Zadovoljen sem, vso progo sem tekel sam, rezultat pa je OK. Razmere so bile danes fenomenalne, boljše ne bi mogle biti. Na koncu sem iz sebe iztisnil prav vse.« Zmagovalec je tako polmaratonski zmagi na Ljubljanskem maratonu dodal še palmanovsko, pri tem pa tudi postavil osebni rekord.

Med 20 najhitrejših moških se je zapisalo še pet Slovencev, najhitrejši Primorec je bil Marko Tratnik, v kategorijah pa so Slovenci zbrali še tri zmage. V ženski konkurenci se je med prvih 20 uvrstilo sedem Slovenk, temu izkupičku so dodale še eno zmago v kategoriji.

Zmagala je Isadora Castellani, dve minuti in pol za njo je na tretje mesto z osebnim rekordom pritekla Mariborčanka Mojca Grandovec. Peta je bila najboljša Primorka Lucija Krkoč. Mojca je za LT povedala: »To je moj šesti polmaraton in prvi, ki mi je res všeč. Kar letelo mi je, proga je izredno hitra, bila sem hitrejša, kot sem pričakovala, saj sem bolj specialistka za teke do deset kilometrov.«

Batujka Lucija Krkoč je bila na cilju dobre volje, povedala pa je: »Po nekaj mesecih pavze zaradi poškodbe treniram šele zadnja dva tedna. Tekla sem za dolžino, sicer pa so bolj trpele noge kot pljuča.«

Med tistimi, ki so v Palmanovi v nedeljo postavljali osebne rekorde, je bil tudi Marko Žužek iz Ilirske Bistrice. Povedal je: »Kar v redu je šlo. Proti koncu, po 15. kilometru, sem imel malo krize, a sem stisnil zobe in naredil osebni rekord.«

Novogoričanka Meta Špacapan je imela polmaratonsko premiero, ki jo je odlično prestala. Za progo je porabila samo dve uri in pet minut. »Tek je bil v redu, vendar je bilo po 18. kilometru naporno. Z mano je tekel mož Marko, ki me je spodbujal. Današnji čas je super, sploh glede na to, kako malo sem trenirala. Naslednji cilj pa je teči pod dvema urama!«

Polmaraton sta odtekla tudi mariborski tekaški legendi Lojzka Bratuša in Polde Dolenc. Lojzka je (ob someščanki Mojci, ki je ob absolutnem bronu pobrala tudi kategorijsko zlato) bila še ena najboljša Slovenka v starostni kategoriji; čas dveh ur je presegla za pičlih 11 sekund.