5. maraton Citta del vino

DOLEGNA DEL COLLIO

06 10
 2013

Pri iskanju novih maratonov blizu in daleč smo se na dan teka v Nabrežini odločili za tek v Goriški pokrajini. Dolegna del Collio je letos gostila 5. maraton Citta del vino. Posebnost maratona je ta, da sta start in cilj vsako leto v drugi vasi - ali mestu, kakor pač vzamete. Zraven so še Manzano, Buttrio, Premariacco, Čedad, Prepotto, Corno di Rosazzo in San Giovanni al Natisone. Start polmaratona je bil letos v Buttriu.

Na tek smo se družno odpravili Tadej, Goran, Igor in pisec članka. Na startu nas je bilo še nekaj Slovencev. Glede na ime maratona smo pričakovali bolj vaško tekmo, v stilu že ugaslega Rokovega teka (Šmarje-Podčetrtek). Vendar to nikakor ni bila vaška tekma. Organizacija je bila na vrhuncu. Urejena parkirišča, tekoč sprejem startnih številk ... No, tu se je zataknilo. Natančni prireditelji so zahtevali doplačilo za tujce. Rešili smo se z zdravniškimi potrdili in z malo znanja italijanščine. Tudi izkaznica AZS je pripomogla. Maratonski tek je štel za prvenstvo Furlanije-Julijske krajine, zato je bilo vse po predpisih italijanske in mednarodne atletske zveze. Poskrbljeno je bilo za garderobe, tuše in spravilo prtljage. Okrepčevalnice so bile na 5 km, vmes še gobice in voda za osvežitev, na vseh okrepčevalnicah so bila tudi stranišča, kar se na tekih v Italiji ne dogaja prav pogosto.

Proga je lepa, razgibana, nekoliko težja v drugih 21 km, naprej od Buttria. Vreme je bilo idealno za tek, oblačno in brez dežja. Skupaj se po podatkih organizatorja nabralo za približno 140 m višinske razlike. V vsakem od zgoraj omenjenih krajev je bila postavljena tudi stojnica z domačimi vini, namenjena pokušini, vendar smo se med tekom temu raje odpovedali. Seveda, tek je namenjen predstavitvi krajev ter njihove turistične in vinarske ponudbe, ki je izdatna. Tudi proga je bila speljana tako, da so bili vinogradi povsod na očeh. Vodila je skozi Čedad, prav v stari del mesta, ravno toliko, da smo se pokazali številnim gledalcem.

Zmagovalec teka pri moških je bil Italijan Marco Boffo (2:39:38), pri ženska pa je bila najhitrejša Hrvatica Marija Vrajić (2:59:05). Najhitrejša polmaratonca sta bila Francesco Tamigi in Micaela Bonessi. Zelo uspešno je z malim maratonom opravil član Kraških tekačev Miran Kavs, skupno je bil peti in premočno prvi v svoji kategoriji. V cilju je vsak dobil spominsko medaljo, zraven pa – seveda, imenu teka primerno - steklenico vina. Najboljši so dobili še posebne nagrade, podelitev je bila seveda ob vinskih sodih. Kozarec domačega vina je bil dostopen po simbolični ceni, prav tako tudi ostali priboljški.