20. tek na Črno prst

PODBRDO

07 09
 2013

Tradicija določa, da prvo soboto v septembru v Podbrdu tamkajšnje planinsko društvo, skupaj z GRS Tolmin in tolminsko občino, organizira Tek Ivana Anderleta na Črno prst. To je eden najzahtevnejših in najlepših gorskih tekov v Sloveniji. Tekači se na 6,3 kilometra dolgi progi povzpnejo za 1320 metrov. Tokratna organizacija je potekala v znamenju jubileja, saj je bil to že 20. Tek, udeležba 133 tekačev pa je bila zelo visoka. Zmagal je Simon Alič, ki je slavil s prednostjo skoraj petih minut pred drugim Danijelom Vinčecem, tretji pa je bil vse boljši Jure Šuligoj (letnik 1992), ki je svojo športno pot začel kot smučarski skakalec.

Na odcepu za vas Trtnik je sredi Podbrda, z namenom, da zagrizejo v zelo strm klanec, čakalo 133 tekmovalcev in tekmovalk. Temperatura in sopara sta bili kar visoki, tako da so se tekmovalci do domačije Pri Luku, kjer prek stopnic načnejo stezo, že dodobra spotili. Kljub veliki Aličevi prednosti je bil z drugim mestom Danijel Vinčec zelo zadovoljen. »Takoj po prvem strmem vzponu sem ostal v ospredju sam, pred prvo okrepčevalnico pa je Simon odšel naprej. Nadaljeval sem sam, kar se je poznalo na času. Z uvrstitvijo sem zelo zadovoljen, Simon pa je bil razred zase,« je v cilju povedal Koprčan, lani četrti.

V ženski konkurenci je med 23 nastopajočimi zmagala Urša Trobec. Druga je bila Janja Mikec, Mihaela Tušar pa je tokrat osvojila tretje mesto. Urša je pred tednom dni nastopila na veteranskem svetovnem prvenstvu v gorskih tekih na Češkem in v svoji kategoriji osvojila zelo dobro šesto mesto, dobro pripravljenost pa je uspela prenesti na Črno prst.

Na startu so bili tudi vsi trije tekači, ki so se udeležili prvega teka 9. avgusta 1970: Marko Dakskobler ter Ivan in Peter Čufer. Marko in Ivan sta svoje vtise strnila že v napovedi teka (povezava), Peter, edini, ki se je udeležil vseh dosedanjih tekov, pa je za LT pred startom povedal: »Takrat je bilo vsekakor slabše, kot je danes. Vsaj glede vremena. Bila je zelo gosta megla, na startu pa smo se pojavili samo trije, tako da smo na hitro zagrizli v klanec. Tudi na vrhu ni bilo nič kaj prijetno. Sem pa izredno zadovoljen, da se je tekma tako razvila in je danes na tako visoki ravni.«

Tradicionalno so na Črno prst tekli tudi člani gorske reševalne službe. Prvo mesto v njihovi konkurenci je zasedel Gorenjec Franci Teraž, letnik 1962, ki je dosegel absolutno peto mesto s časom 58:37, drugi je bil Marko Gruden (GRS Tolmin) s časom 59:17, tretji pa nerjaveči Milan Šenk (GRS Jezersko), letnik 1956, s časom 1:04:02.

Članica ekipe organizatorjev Miranda Bratkič, ki je z mikrofonom povezovala prireditev, je pred podelitvijo priznanj najboljšim dejala: »Letošnja organizacija je potekala v znamenju jubileja. To je odlična priložnost, da se zahvalimo vsem, ki so nam pomagali in ki nam pomagajo tudi sedaj pri organizaciji teka, zato jim bomo ob tej priložnosti namenili uradne zahvale. To so prostovoljci v pravem pomenu besede, njihovo število pa narašča in sodelujejo z velikim veseljem. Ob tej priložnosti smo pripravili še razstavo arhivskih fotografij vseh dosedanjih tekov.«

S tekom na Črno prst se je iztekla serija štirih gorenjsko-primorskih tekov (Kopačnica-Blegoš-Kopačnica, Ratitovec, GM4O, Črna prst), združenih v t.i. pušeljc. Vseh štirih tekov se je udeležilo 40 tekmovalcev in tekmovalk, ki so prejeli spominske majice. Jožko Dakskobler, vodja GM4O, je o pušeljcu gorskih tekov povedal: »Tekačem smo dali priložnost, da se povežejo v gorenjsko-primorskem pokalu. Pravilo je bilo le eno, in sicer udeležba na vseh štirih tekih. Presenečeni smo bili nad številom tekačev, ki so se udeležili vseh tekov, saj smo jih pričakovali bistveno manj. V imenu vseh štirih organizatorjev vam lahko zagotovim, da se boste pušeljca lahko udeleževali še mnogo let.«

Organizatorji so se tudi tokrat zelo izkazali s postrežbo in gostoljubnostjo. Na vrhu je vse udeležence čakala tradicionalna sadna kupa, tudi v cilju je bilo poskrbljeno za vse.

V letošnjem primorskem gorskem pokalu ostajata le še dve tekmi, 28. septembra tek na Hleviše, 13. oktobra pa tek na Nanos.

Izidi:

Absolutno moški:

  1. Simon Alič (ŠD Nanos Podnanos) 52:02
  2. Danijel Vinčec (ŠD 3šport) 56:50
  3. Jure Šuligoj (SKK Ponikve) 58:06

Absolutno ženske:

  1. Urša Trobec (ŠD Setnik) 1:07:26
  2. Janja Mikec (Triatlon klub Novo mesto) 1:08:22
  3. Mihaela Tušar (ŠD Nanos Podnanos) 1:09:31

Zmagovalci po kategorijah:

  • M 1988 in ml.: Jure Šuligoj
  • M 1987-1978: Danijel Vinčec
  • M 1977-1970: Simon Alič
  • M 1969-1962: Franci Teraž (GRS Mojstrana)
  • M 1961-1954: Stanko Čufer (PD Ajdovščina)
  • M 1953 in st.: Janez Udovič (AGP Pro)
  • Ž 1988 in mlajše: Karmen Klančnik (ŠD Naklo)
  • Ž 1987-1978: Janja Mikec
  • Ž 1977-1968: Lea Oblak (Škofja Loka)
  • Ž 1967-1958: Urša Trobec
  • Ž 1957 in st.: Milojka Čufer (Podbrdo)

Vse izide nadete na povezavi.

 

prst marko-400px
Tokrat so spet tekli vsi trije slovenski pionirji gorskega teka. Na fotografiji je Marko Dakskobler, zmagovalec leta 1970.

 

prst peter-400px
Peter Čufer je imel, kot vselej, startno številko, ki je enaka zaporedni označbi teka. Devetnajstim je (edini) dodal še dvajseti tek na Črno prst.

 

prst ivan-400px

Ivan Čufer je leta 1995 dal pobudo za to, da se tek, namenjen pripadnikom Gorske reševalne službe, odpre za vse, ki se ga želijo udeležiti. Tako je še danes.

 

prst pupe-500px
Najhitrejše veteranke, z leve: Mihaela Tušar, absolutna zmagovalka Urša Trobec in Marta Šorli.


Fotogaleriji sta na povezavi1 in povezavi2.

Matej Curk