22. Štanjelski tek

ŠTANJEL

02 12
 2023

Športno kulturno društvo Hruševica je na prvo soboto v decembru pripravilo 22. izvedbo svojega teka. Tako kot (prvič) lani so tekači premagovali 10-kilometrsko progo. Med 157 tekači (107 moških in 50 žensk) na cilju sta slavila Jaka Grže in Lucija Krkoč, oba sta popravila lanska rekorda, pod katera sta bila podpisana Aleš Suhadolnik in Mateja Kosovelj.

Dan pred tekom je bilo zbranih 230 prijav tekačev, vremenska napoved pa je bila slaba, za 11. uro, trenutek starta, je bilo pričakovati močan dež. Osip je bil precejšen, a stalni udeleženci Štanjelskega teka vedo, da je slabo vreme na Krasu v tem času pogostejše kot sonce, tekli so že tudi v težjih razmerah, po snegu, burji in mrazu po ničlo. Lani smo na cilju našteli 195 tekmovalcev, letos jih je bilo 157, v primerjavi z drugimi podobnimi teki veliko. Štanjel namreč slovi kot kraj prijaznih in srčnih organizatorjev, pa tudi proga je prijetna. Ob tekačih se je nanjo podalo še kakšnih 20 pohodnikov, obenem tudi spodbujevalcev tekmovalcev.

Pol ure pred startom je dežja začelo zmanjkovati, v tisti uri in pol po startu pa je bilo kapelj bolj za vzorec. Znova se je izkazala nedoumljiva magija: ko se zberejo tekači, postane vreme znatno prijaznejše. Nekje na sredini proge je sicer bilo nekaj več blata, tam ni bilo mogoče prehitevati, a za to je bilo na 9.700 metrih, kolikor meri proga, še dovolj priložnosti.

Lani, ko so prvič tekli na podaljšani progi, sta rekorda postavila triatlonec Aleš Suhadolnik in Mateja Kosovelj. Letos sta bila Jaka Grže in Lucija Kosovelj kljub razmočeni progi precej hitrejša, prvi za dve, druga pa za dobre štiri minute. Aleš je bil tokrat četrti, mesto više pa je pripadlo njegovi boljši polovici, prav tako triatlonki, Marjeti Šibelja. Zmagovalko Lucijo, od nje je bilo hitrejših samo prvih pet moških, je v hrbet pogledal tudi šestouvrščeni starejši brat Jernej. Drugi mesti sta osvojila Elis Filipič, tako kot Lucija po specialnosti gorski tekač, in Sara Stopar, ultrašica in triatlonka. Na tretji stopnički je ob Marjeti stal Borut Terčon, tekač in kolesar.

Organizatorji pod taktirko Rajka Grče so s pršuti nagradili tri najštevilnejše tekaške skupine. Največ je bilo Pogumnih, a drznih, sledili so jim Gorenjci iz Hotavelj (pripeljali so se z avtobusom), na tretjem mestu pa so se znašli Vipavski tekači. Ob kraški malici so udeleženci dobili še tradicionalne tekaške nogavice, prvič pa so vsakemu od njih namenili tudi spominsko medaljo. Najboljši so bili deležni tudi praktičnih nagrad. Tisti, ki so se pripeljali od daleč, so praviloma obiskali še kakšno kraško gostilno ali klet, številni so se domov odpeljali s katero od kraških specialitet (teranom, medom …), ki so jih ponujali na priložnostni tržnici.