reXov tek se je vrnil

IZOLA, KOPER

20 02
 2021

Ljudstvo tekačev je 20. februarja pripravilo prvi reXov tek v letu 2021. Rekord proge je za 28 sekund izboljšal Janez Mulej, zdaj je najboljša znamka 13:07.

Takoj, ko so omejitve v spopadanju z epidemijo dovolile, je prostovoljska ekipa Ljudstva tekačev obnovila reXov tek. V soboto po pustu, ki so ga na teku počastili z najboljšimi krofi v državi za udeležence (narejenimi v portoroškem Cafe Centralu), se je na startu v Izoli, v  prijetnem spomladanskem vremenu, zbralo 30 tekačev. Startnine ni bilo, zbirali so le prostovoljne prispevke, ki so pokrili večino stroškov, krofe in plastenke vode pa so sofinancirali organizatorji.

Z Gorenjske je na morje z družino prišel Janez Mulej njegov namen je bil, da poskusi izboljšati rekord prijatelja Uroša Rozmana (13:35). Uspelo mu je, s časom 13:07 je popravil tako Uroševo znamko kot najboljši kronometrski čas, katerega lastnik je bil Primož Cergolj; zdaj smo že blizu meje 13 minut, kar za 4200 metrov ni mačji kašelj. Med ženskami je bila najhitrejša Jasmina Kozina Praprotnik. Njen čas sicer ni rekorden, bi pa bil, če bi upoštevali starostni hendikep, ki bi njen čas 18:00 spremenil v 16:15 (rekord mladenk Eve Čanadi in Gaje Leban Jež je 16:50). Na članski progi se je merilo 28 tekačev, med njimi osemletna Ana Božeglav, ki je zabeležila peti ženski čas, še dva otroka sta tekla na skrajšani razdalji. Nastopilo je kar pet članov družine Praprotnik. Na cilju je Tina Mavrič izvedla svoje tradicionalno kolo.

Podelili so tudi pokale za pokalno tekmovanje trejlov Ljudstva tekačev. Lani je LT namreč izpeljalo tri nove trejle, na Socerbu, v Brežcu in na Krogu. Dva najboljša izida sta štela za pokalne točke, zmagala pa sta Elis Filipič in Tajda Dolgan. Tajda je pogoj dveh tekov izpolnila edina med dekleti, med moškimi pa je bilo takih tekačev 14, drugi je bil  Tine Valič, tretji pa Boštjan Dolgan. Vsi izidi so bili preračunani glede na starostni hendikep, na virtualnih 30 let starosti.

Tek je potekal ob upoštevanju priporočil in pravil, ki veljajo v času epidemije covida-19. Izolski občinski redarji in pomorska policija, ki so obiskali prizorišče, niso imeli pripomb (glede na to, da se v delo organizatorjev niso vmešali).

Naslednje izvedbe reXovega teka bo narekovala epidemija, za zdaj kaže, da bi naslednji prišel na vrsto v marcu. Sicer pa Ljudstvo tekačev z nestrpnostjo čaka na trenutek, ko bo lahko sodelovalo pri izvedbi Colskega izziva, gorskega teka na Colu, ki naj bi nekako nadomestil nastop najboljših slovenskih tekačev na odpadlem svetovnem  prvenstvu v Španiji.