Novoletni SLO trejl

UNEC

05 01
 2020

ŠD Slovenske steze – SLO trail, podružnica Unec, je 5. januarja 2020 drugič pripravilo Novoletni SLO Trail. Na progah treh dolžin, 43, 20 in 10 kilometrov, je teklo 107 tekačev mednarodne zasedbe, zadovoljnih z vremenom in izvedbo prireditve, in po pozitivni atmosferi, ki je vladala na Uncu, sodeč bo leto 2020 še eno v znamenju trejla.

Lani sta bili na voljo progi dolžine 45 in 18 kilometrov, letos so ponudbo razširili. Nekaj težav je bilo z usmerjanjem tekačev na terenu, a te niso pokvarile razpoloženja. Žan Žepič je predpisanim 20 dodal še deset kilometrov, ne po svoji volji, na razglasitvi pa je bilo vse OK. Ne bi mogli reči, da se več kot toliko glede označevanje proge in usmerjanja ne da narediti, a so se trejl tekači v minulem letu, ko so se (vsaj na primorskih tekih) kar nekajkrat znašli pred dilemami, kam naprej, sprijaznili z dejstvom, da trejl ni samo tek, temveč tudi iskanje poti.

Novoletni trejl sodi med nizkoproračunske teke, podpira ga en sam sponzor, organizatorji, ki jih vodi Srečko Deželak – Ečo, znan po svoji srčnosti in tekaški solidarnosti, pa dvakrat obrnejo vsak evro. Nagrade niso ravno razkošne, a v zelo številnih kategorijah je na voljo veliko medalj, startnine pa ostajajo v razumnih okvirih. Tekačem je šlo na roko tudi vreme; prve, ki so šli s starta, je sicer pospremilo -6, na soncu pa je bilo prijetno in temperatura se je okrog poldneva dvignila na +5. Eču in njegovi ekipi so priskočili na pomoč domači gasilci.

Na najdaljši progi je vse na cilju presenetil Vipavec Anej Kodele, manj znan v našem tekaškem svetu, ki se s tekom ukvarja šele dve leti, in še to predvsem za lastne užitke, za tekmovanja pa mu ni veliko mar. Prijavil se je zadnji hip in je tekel brez čipa, tako da se je kot vodilni na progi izkazoval Postojnčan Andrej Lindič, Anej pa se je skoraj pol ure pred njim tako rekoč neopazno prikradel do cilja.  Med ženskami zmaga Marije Trontelj seveda ni presenečenje, zaostanek zgolj dobrih sedem minut pa napoveduje, da bo Eva Urbanc sčasoma verjetno ujela starejšo kolegico. A si ne bi upali staviti, da se bo to zgodilo kmalu …

Na 20-kilometrski progi je slavil Žan Žepič (dolgo je bil lastnik rekorda reXovega teka Ljudstva tekačev), ki je vodil ves čas, razen zadnjega kilometra, ko ga je napačno postavljen  trak odpeljal še na ogled najkrajše proge. A vse se je dobro končalo, ni bilo slabe volje in vsi, ki so si zaslužili medalje in pokale, so jih tudi prejeli. Med ženskami je Varineja Drašler zmagala z izdatno prednostjo in na progi predvsem uživala.

Z najkrajšo progo je najprej opravil  Filipo Pagavino, ki se pogosto udeležuje slovenskih tekov, tokrat pa je s sabo pripeljal še skupino drugih tekačev. Naši teki so mu pisani na kožo, Pippo je pravi ambasador dobre volje in čezmejnega tekaškega sodelovanja. Na ženski strani je slavila Kristina Vanceta, še ena zastopnica vipavskega teka, ki je kljub majhni številnosti na Uncu domov odnesel izdatno porcijo priznanj.