34. Petelinjski tek

PETELINJE

26 05
 2018

V Petelinjah pri Pivki so letos pripravili že 34. izvedbo svojega Petelinjskega teka. Na 12-kilometrski progi, ki je štela za točke PPT, sta slavila Jernej Šemrov in Sergeja Lipušček. Teklo je 120 odraslih in kar 293 otrok, med katerimi je bilo najuspešnejše AD Posočje s petimi zmagami.

Petelinjski tek se zadnja leta vsakokrat terminsko sreča s katerim od večjih tekov, a so mu tekači zvesti zaradi dobre izvedbe, prijaznosti Petelinjcev in čudovite narave, po kateri sta speljana daljši, 12-kilometrski, in krajši, 4-kilometrski tek. Tokrat je daljši pritegnil 72 tekačev, krajši pa 48. Čeprav je bil prvi favorit na daljši progi Postojnčan Jaka Grže, je svojo že šesto petelinjsko zmago vpisal Jernej Šemrov. Očitno mu je ta proga pisana na kožo, tokrat mu je šlo precej bolje kot na domačem teku v Hotedršici. Jaka je imel zdravstvene težave, najverjetneje jih gre pripisati vročini, zato je povsem upočasnil in moči hranil za naslednji tek, ko bo na 5000 metrov skušal izboljšati osebni rekord. Jernej je zmagal pred Matejem Jurančičem in Andrejem Lindičem, drugo zmago tisto soboto pa je vknjižil nekaj ur kasneje, na finalu Lige prvakov (je namreč zagrizen navijač Reala).

Profesorica Sergeja Lipušček je v Petelinjah odnesla peto letošnjo zmago v PPT. Vročina ji sicer ni bila najbolj všeč, vendar jo precej bolje prenaša kot mraz. Za preostali dve mesti na stopničkah si se moral imenovati Kristina, nanju sta se povzpeli Sergejina mlada someščanka s priimkom Ipavec in domačinka s priimkom Bele.

V najstarejši moški kategoriji, kjer so letos najbolj izkušene tekaške korenine v skupni konkurenci s tudi precej mlajšimi tekači, je po pričakovanjih slavil aktualni primorski prvak PPT Robert Petrovčič, drugi je bil Viktor Beguš, bron pa je osvojil Veselko Španić, ki se je veselil, da je premagal postojnskega doktorja Vladimirja Savića. Vlado tokrat ni bil hiter kot običajno, vzrok za to pa je njegov (prehud) apetit po maratonih. V dobrem mesecu dni jih je pretekel štiri, če je naša evidenca točna, tako da njegov števec ta hip kaže 105. Njegova letnica rojstva je 1943, da ne pozabimo! V tej kategoriji je bil od njega starejši samo Josip Jurković iz Kastva nad Reko, letnik 1940. Hrvat Josip ni bil najhitrejši, je pa poskrbel za mednarodni značaj teka.

Na krajši progi so bili najhitrejši moški domačin Emil Pašič, ki je končal aktivno atletsko kariero, Gregor Močnik in Urban Krkoč, med dekleti pa so na stopničke stopile Ema Čehovin ter Neža in Zala Lenarčič.

Med tekači je nekaj večjih skupin dokazovalo, da je tek družaben šport. Tretjič so se na progo podali prijatelji pokojnega Uroša Rebca in se tako poklonili spominu na prijatelja.

Največ dogajanja pa je bilo pri otroških tekih. Izredno visoka udeležba, borbenost, kakšno obtolčeno koleno in komolec, kakšna solzica … so kot vselej označile ta del prireditve. Organizatorji mladini ne zaračunajo startnine, za kritje stroškov se potrudijo skupaj s sponzorji, njihov pozitivni pristop pa prinaša sadove in marsikateri organizator mladinskih tekov bi se lahko zgledoval po njih.