15. Gradiški gorski tek

GRADIŠČE PRI VIPAVI

06 04
 2015

Natanko sto je bilo gorskih tekačev, ki so se na velikonočni ponedeljek udeležili 15. Gradiškega gorskega teka, veljavnega za točke PGT. Na novi progi sta bila najhitrejša Simon Alič s sapo jemajočim časom 23:54 in mlada zdravnica iz postojnske porodnišnice Mojca Kermavnar, ki je čas pol ure zgrešila za sekundo.

Ne samo za to vrsto tekov zelo množična udeležba, tudi visoka kakovost tekačev je bila značilnost tega teka, saj smo našteli devet državnih reprezentantov (tako čez palec), med njimi tudi enega iz netekaških vrst, balinarja Anžeta Petriča, ki so ga organizatorji iz TD Burja postavili v vlogo podeljevalca priznanj. Tekli so Graparji, skupina zamejskih Slovencev izpod Matajurja (saj res, bliža se Triajur!), številni Italijani, poker mladih tekačev Habe Dream Teama iz Zadloga ... in prvi sosedje organizatorjev, tekmovalci iz ŠD Nanos. Spet najuspešnejši. Njihovi zadnji okrepitvi Simon Strnad in Aleš Žontar, primorski maratonski prvak, sta se izkazala, Aleš kar z drugim mestom absolutno, pred enim najboljših slovenskih gorskih tekačev Gašperjem Bregarjem. Nanos je pobral prvi dve mesti in prispeval še tri tekače med prvo deseterico.

Aleš svojega primorskega naslova v Izoli v nedeljo ne bo branil, medtem ko ga Mojca Kermavnar bo. Odličen nastop na gorskem teku sicer ne more biti jamstvo za maratonski dosežek, a česa slabega tudi ne napoveduje. Ana Čufer, ena najobetavnejših slovenskih mladih gorskih tekačic, je zaostala za 11 let starejšo Mojco, ne prav daleč za njo pa je bila Klementina Lemut. Za LT je Klementina lani napovedala, da se bo letos bolj posvetila gorskemu teku, pred tednom dni na Vipavskem teku še ni vedela, kaj tamkajšnja zmaga pomeni, ker prave konkurence ni bilo, vrh Škavnice (734 m), kjer je bil tokrat cilj, pa se je veselila: njena pripravljenost je morda še celo boljša, kot je pričakovala.

Proga je bila tokrat nekoliko spremenjena. Zadnjega pol kilometra je predsednik TD Burja Darko Hrovatin tekače pognal v ekstremno strmino, progo podaljšal sicer samo za 20 metrov, a dodal 30 metrov višine. Zdaj je proga dolga 4020, višinska razlika pa znaša 580 metrov. Na krajših progah so tekli tudi otroci.

Bilo je sončno, vendar mrzlo. Namesto v zadnjih letih običajne jote (s klobaso) so tekači tokrat za topli obrok dobili pašto. Praktične nagrade pa so bile takšne kot običajno. Merjenje so opravili člani TD Burja, ročno, in vse je držalo ...

M 1963-1956: Mirko Čufer (TD Burja)

M 1955 in starejši: Miro Petrovec (Tek je lek)

Ž 1990 in mlajše: Ana Čufer

Ž 1989-1980: Mojca Kermavnar

Ž 1979-1970: Kristina Mamič (Olimp)

Ž 1969-1960: Mihaela Tušar

Ž 1959 in starejše: Tea Bajc (Tekači Vipavske doline)

Vsi izidi so na povezavi.

pupe

Najhitrejša dekleta na 15. Gradiškem teku: Ana Čufer, Mojca Kermavnar, Klementina Lemut.

danilo

Sonja Božič Pudgar je imela družinski opravek pri stopničkah, ko je delila nagrade veteranom. Njena slabša polovica Danilo Pudgar je osvojil srebro.

Fotogalerija Katje Furlan je na povezavi.