Na Krvavcu "Highlander" Cvet pred vso mladino

CERKLJE NA GORENJSKEM

10 08
 2014

Na Krvavcu sta 10. avgusta 2014 RTC Krvavec in ŠD Divji zajci pripravila svoj sedmi gorski tek (9 km, 1200 m vzpona), ki je štel za slovenski pokal (5. tekma) in kvalifikacije za sestavo reprezentance na svetovnem prvenstvu v gorskem teku v Italiji (14. septembra). Najhitrejša absolutno sta bila Miran Cvet in Jana Bratina. Na cilju v Tihi dolini so našteli 152 tekmovalcev.

Če je Simon Alič, letnik 1971, tekaški boem, je Miran Cvet, letnik 1968, tekaški »highlander« (izg. hajlender). 46-letni ključavničar, zaposlen v steklarni v Hrastniku, je bil v mladih letih eden največjih talentov za kolesarske vzpone. Leta 1985 je zmagal na DP za mlajše mladince na progi Kobarid-Livek; drugi je bil takrat Valter Bonča. Bonča je nadaljeval, v 80. in 90. letih ter na začetku 21. stoletja je zaokrožil poklicno kolesarsko kariero, bil je četrti slovenski kolesarski profesionalec, medtem ko je Cvetov kolesarski vzpon prekinilo služenje JLA. Po nekajletni prekinitvi je nadaljeval kolesariti kot amater, številne slovenske vzpone je označil s svojimi rekordi, letos pa se je odločil preizkusiti tudi v gorskem teku. In to s kakšnim uspehom! Na DP na Ratitovcu je zmagal pred vso mladino, med katero so tudi v svetovnem gorskotekaškem svetu uveljavljeni mladci, še najbliže mu je bil Alič. Zanj so vedeli bolj ali manj le tisti tekmovalci, ki so v gorski tek prišli iz kolesarjenja, za vse pa je bila Miranova zmaga prvovrstno presenečenje. Pa ni bila naključna. To je dokazala še druga letošnja zmaga, na Krvavcu, s katero si je Hrastničan odprl vrata v državno reprezentanco. Mirni, skromni in neopazni garač na gorskih progah ve, kako najkoristneje izrabiti silno energijo svojih nog ter z njimi usklajeno zmogljivost srca in pljuč.

»Proga je bila težka, ampak se je dalo. Že precej dolgo sem v pogonu in nočem nehati. Dokler bo šlo, bo šlo, to je moj hobi in način življenja!« je tik po prihodu na cilj povedal za Ljudstvo tekačev. Iz njegovih besed je vela neomajna odločenost, kljubovanje tekmecem, času, vsemu, kar bi se mu utegnilo postaviti po robu na strminah. Ne tisti tekmeci, katerih rojstvo je zabeleženo z začetnimi številkami 197, ne tisti s številkami 198, ne tisti s številkami 199, ne mlajši, ki še čakajo na polnoletnost, niso bili močnejši od njega, ki letnico rojstva začenja z 196, na krvavški strmini. V svojem petem desetletju ostaja Miran na vrhu, kjer je lahko en sam, če si sposodimo sporočilo filma Highlander, kultnega domišljijskega izdelka o nesmrtnih vojščakih, s Christopherjem Lambertom v glavni vlogi.

Svojo moč 68-letnik dokazuje tudi na težkih tekmah v tujini. V juliju je bil tretji na gorskotekaški preizkušnji na Gernkogel (Avstrija), pred njim pa so bili samo trije dvajset let mlajši Kenijci. Teden kasneje je tekel še na Grossglockner. Tam je zmagal eden od Kenijcev, legendarni Jonathan Wyatt, šestkratni svetovni prvak, letnik 1972, je bil tretji, Miran pa deveti (vmes je bilo še nekaj Afričanov in evropskih mladeničev).

Čast mladih je reševal Tolminec Rok Bratina. Z majhnim zaostankom za Miranom in Simonom je skočil v cilj in tako pokazal svoje veselje nad dosežkom, s katerim bo lahko že prvo leto članske kariere nastopil na SP. Krvavcu je posvetil ves julij in začetek avgusta, zaradi njega se je odpovedal počitnicam na morju. »Fantastično! Nisem hotel, da bi danes šlo kaj narobe, bil sem poln pozitivnih misli. Trening se mi je poplačal, grem v Italijo na svetovno prvenstvo!« je povedal.

Na seznamu desetih najhitrejših sta bila na vrhu Miran in Simon, sledilo pa je osem članov: Bratina, Nejc Kuhar, naslednji primorskih mladi talent Jošt Lapajne, Simon Novak, Gašper Bregar, zmagovalec Istrskega maratona in državni prvak v gorskem maratonu Aleš Žontar (po napornem vojaškem gostovanju na srbskem Kopaoniku mu je za kaj več zmanjkalo moči), Klemen Triler in Danijel Vinčec (eden od dveh Istranov na tekmi). Polovica od deseterice najhitrejših je nekdanjih kolesarjev (Cvet, Alič, Bratina, Novak, Vinčec), kar kaže na to, da gorski tek postaja vse privlačnejša športna panoga in da Slovenija premore veliko talentiranih tekačev. Od Primorcev sta bila visoko še »ravninec« Nejc Lokar in Edi Sorgo, na 13. in 26. mestu med člani. Edi, črpalkar, doma iz Seče, nastopa pod oznako Istrski tovar (istrski osel), je »sam svoj klub«. Doslej je odtekel »dva ali tri« gorske teke, kot pravi, zanimivo pa je, da je za začetek izbral prav najtežjega med njimi, GM4O. »Upam, da jih bom tekel še veliko. Zadovoljen sem, spoznavam razliko med ravninskimi in gorskimi teki, prilagajam telo, noge in glavo. Če bo zdravje, bom pri gorskem teku vztrajal. Danes mi je kar šlo, mislil sem, da bo hujše. Drugega, strmejšega dela sem se lotil počasi, z vztrajnostjo mi je ratalo ...«

Med mlajšimi veterani se je Cvetu in Aliču na stopničkah pridružil Simon Strnad, Ivan Razpet pa je ostal tik pod njimi. Pri starejših veteranih je z osmimi minutami prednosti pred Andrejem Jesenkom kraljeval Franci Teraž (po štirikratnem osvajanju Triglava v enem dnevu napoveduje napad na rekord v osvajanju najvišjih vrhov Julijskih Alp, Kamniško-Savinjskih Alp in Karavank, pod 20 urami), Mirko Čufer je bil osmi.

Med dekleti Jana Bratina ni pustila, da bi jo prehiteli veteranki Valerija Mrak in Mihaela Tušar (1. in 2. v mlajši veteranski konkurenci). Dala je vse od sebe in si do cilja nabrala spodobno prednost. Vse tri so se veselile, izjava pa je bila skupinska: »Težko (Jana), težje (Valerija), najtežje (Mihaela); klanec je kar tiščal gor, a po pameti se je dalo (Jana); če si pripravljen, je vse v redu, proga je super (Valerija); na cilju je vse v redu (Mihaela).«

Med starejšimi veterankami je Marta Šorli osvojila srebro.

Jerica Sardoč je med članicami prišla do srebra in se veselila uspeha na svojem prvem »resnem« gorskem teku: »Saj ni bilo hudo, razen najstrmejšega dela pod gondolo, kjer se je cikcakasta proga malo povlekla. Pljuča bi šla, a noge še niso natrenirane.«

Najboljši so si izborili uvrstitev v reprezentanco, ki bo 14. septembra 2014 tekmovala na svetovnem prvenstvu v kraju Casette di Massa (v neposredni bližini Carrare, kjer lomijo svetovno znani marmor). Šef slovenskega gorskega teka Tomo Šarf in stroka bosta ekipo dopolnila še z nekaterimi tekači in tekačicami, ki se krvavškega teka niso udeležili iz opravičenih razlogov.

Mlajši so tekli na krajših progah. Med mladinci sta bila najboljša Mohammad Bashir Rezai (Šmarnogorska naveza, Afganistanec, ki v Sloveniji živi zadnja tri leta) in Karmen Orehek. Z odličnim tekom se je izkazala Maruša Triler (letnik 2001), a ni tekla v svoji kategoriji, tako da ni bila uvrščena. Med starejšimi dečki je bil Jaka Grže (AK Postojna) tretji.

 

Absolutni izidi:

Moški:

  1. Miran Cvet (Hrastnik) 56:55
  2. Simon Alič (ŠD Nanos) 57:50
  3. Rok Bratina (KGT Papež) 57:57

Ženske:

  1. Jana Bratina (ŠD Nanos) 1:11:20
  2. Valerija Mrak (AD Posočje) 1:14:12
  3. Mihaela Tušar (ŠD Nanos) 1:14:50

Več informacij, vključno z vsemi izidi, je na povezavi:

http://www.rtc-krvavec.si/si/zima/dogodek/n/vii-gorski-tek-na-kravec/

 

krv-nasi-500

Primorsko-gorenjska kombinacija je bila uspešna: Rok Bratina, Simon Alič, Jošt Lapajne (z leve).

 

krv-jana-400

Jana Bratina prihaja v cilj.

 

krv-cvet-400

Miran Cvet, slovenski Higlander.

 

krv-istrana-500

Edi Sorgo (levo) in Danijel Vinčec, Istrana na Krvavcu.

 

Fotogalerija 1 je na povezavi:

https://plus.google.com/photos/103862101339423963519/albums/6046302660050844913

 

Fotogalerija 2 je na povezavi:

https://plus.google.com/photos/103862101339423963519/albums/6046652212375393553

 

Video je na povezavi:

https://www.youtube.com/watch?v=HU63A5tiT40&feature=youtu.be

 

VJ