Gorski tek na Sabotin

SOLKAN

23 02
 2014

Novogoričan Miha Repič (letnik 1976) je pod mentorstvom Viljema Langa in ob pomoči DLT Filipides z razmeroma maloštevilnimi sodelavci uspel Gorski tek na Sabotin izpeljati v zadovoljstvo tekačev z obeh strani meje. Zmagovalca sta bila Tržačan Marco Moretton in Ajdovka Jana Bratina. Tek je zasnovan sodobno in ima lahko – ob vztrajnosti organizatorjev – lepo prihodnost.

Prekrasen nedeljski dan je v Solkan, kjer je bil start ponovno obujenega gorskega teka na Sabotin (prirejali so ga že pred leti), privabil natanko 80 gorskih tekačev z Gorenjske, Dolenjske, Kopra, Trsta – in seveda domačinov z obeh strani meje. Mihi se je obrestovala promocija med italijanskimi tekači, na njegovo vabilo se jih je odzvalo kar 30. »To je zelo dobro, Sabotin je pol slovenski pol italijanski,« je komentiral, »sčasoma se bomo vedno več družili, debatirali in se spoprijateljili, kaj skupaj odtekli. Mislim, da vsi težimo k temu.« Tek je bil poskusno uvrščen na seznam PGT, z drugačnimi kategorijami in ni štel za točke tega pokala.

Tek na Sabotin že ima svojo glavno zgodbo (spomini na prvo svetovno vojno), zgodba pa je sodobni trend na področju organiziranja teka in eden od temeljev za njegov uspeh v teh časih. Druga zgodba, o sožitju in preseženih nasprotjih ob meji, pa nastaja pred našimi očmi. Ostaline prve svetovne vojne, proga, ki je speljana po mulatjeri, skozi kaverne in strelski jarek, muzej vrh hriba ... Najboljši tekači so dobili ročno narejene medalje ter pokale iz kosov orožja in vojaške opreme, kar je bilo mnogim všeč, tudi zmagovalki v ženski konkurenci Jani Bratina. »Proga je dobra, če bi vedela, da je tak razgled, bi prišla že kdaj prej. Pohvalo zaslužijo tudi izvirna priznanja. To je bil moj drugi tek te sezone. Zmeraj je zraven malo treme, ker ne veš, kakšna je konkurenca, a se očitno pozna, da sem pozimi veliko delala na moči,« je povedala aktualna prvakinja PGT. Na cilju ji je sledila mladinska reprezentantka Ana Čufer (teklo je kar šest Čuferjev iz dveh družin z Vipavskega), tretja je bila Ana Uršič, tekačica iz Izlak, ki zadnje mesece živi v Novi Gorici, za katero je bil to drugi gorski tek v karieri; kaže, da se ji bo tudi ta oblika teka priljubila. Morda je najlepši kompliment progi dala zmagovalka med veterankami Marta Šorli: »Ma je lepa, za gamse!«

Zanimalo nas je, kaj o novem teku v seriji PGT pravi koordinator teh tekov Klavdij Čendak. »Proga je zanimiva, prava gorska, razen ravnine na začetku – a morda tudi to sodi zraven. Danes je bilo zaradi del v ravnini malo nerodno teči, a ko bo tam urejena kolesarska steza ... To je zelo zanimiv gorski tek, mislim, da sodi v naš pokal. Če bo vse v redu, ga bomo z veseljem sprejeli in bo prihodnje leto štel za točke.«

Na cilju je bil z 21-sekundno prednostjo prvi Marco Moretton, ki sicer ni specialist za gorske teke, pretežno teče ravninske teke. Marco je ambasador Banka Koper 1. Istrskega maratona, letos je že zmagal v Medei na 21-kilometrski progi, ki se je bo lotil tudi v Kopru 13. aprila. »Zelo sem vesel, da mi je uspelo teči na tem teku; tu nisem bil še nikoli. Dan je tako lep, vredno je bilo priti. Preizkusil sem se na hudi strmini, takšne že dolgo nisem delal. Danes so tekmovali tudi mladi, močni fantje. Na začetku smo bili skupaj, pustil sem jih, da pokažejo, kaj znajo, potem pa ... sem se oprl na svoje izkušnje,« je z nasmehom povedal 41-letni Tržačan. »Po 500 metrih vzpona sem šel naprej ter z rutino in izkušnjami zmagal. Včeraj sem treniral v blatu, in pokazalo se je, da mi je takšen trening koristil, ker so me noge lepo ubogale. To mi daje samozavest za nadaljevanje sezone, v katere prvi polovici je moj glavni cilj dober nastop na Banka Koper 1. Istrskem maratonu.«

Za Marcom je z 21-sekundno zamudo pritekel na cilj prvi od treh Gorenjcev, članov KGT Papež, Gregor Mlakar. Sledila sta mu mlajša klubska kolega Anže in Aleš Božič. Glede na to, da je to zimo imel težave s poškodbo, je bil Gregor na cilju zadovoljen. »Rezultatsko moram biti zadovoljen. To je začetek sezone, vsake stopničke so lepe, sploh pa na tak lep dan! Tri tedne sem miroval, ker sem padel na treningu in so mi šivali koleno. To mi je nekoliko prekrižalo načrte, a upam, da mi bo vseeno uspelo tisto, kar načrtujem. To je nastop na GM4O, rad pa bi se spet uvrstil v državno reprezentanco v gorskih tekih. Če se ne bom, pa ne bo nič hudega; važno je, da migamo.«

Organizator Miha Repič je bil s potekom prireditve zadovoljen. »Nekaj zmede smo imeli z rezultati, kar pa sem pričakoval, saj ne poznamo še vseh hakelcev organizacije, manjka naj izkušenj. Sem pa vesel, da smo progo pravilno označili in tekmovalni del izvedli dovolj dobro. Mi smo se potrudili. Upam, da so ljudje zadovoljni, da smo ustvarili dober vtis in da bo šel od nas dober glas. To je bil namen. Želim si, da goriški del hribov dobi svoj gorski tek.«

Vprašali smo ga, kako je prišlo do odločitve za pripravo teka. »Nisem se sam odločil. Ob meni je bil velik človek, ki me je uvedel v gorski tek, Viljem Lango. Pokazal mi je, kaj vse je mogoče doseči.  Zame so bili gorski tekači neke vrste norci, nekaj nemogočega, ta tek je bil samo za odštekane. Ko pa enkrat začutiš, da zmoreš tudi sam, ko iz hoje preideš v tek ... Motivacija je bila, ko me je 60 let star možak prepričljivo pustil zadaj na hribu; in njegove zgodbe, kako je tekel ultramaratone, gorske maratone, kako je grizel. Vse to je vplivalo name, da sem se odločil teči GM4O, kar je bilo zame nekaj norega. Navdušenje se je nadaljevalo in rekla sva si: zakaj pa ne Sabotin? Tu ni nobenega takega teka, v februarju ali marcu se zna zgoditi čudovito vreme, pa tudi sicer Sabotin ni blaten, tu je kamenje. Če bi v začetku vedel, kaj vse to terja od človeka, bi morda rekel hvale ne, tako pa se spet vidimo prihodnje leto.«